Dışişleri Bakanlığı, IKBY'nin Papa ziyareti için bastırdığı "haritalı hatıra pulu"na tepki gösterdi

Yapılan açıklamada, "Bazı haddini bilmez IKBY yöneticileri bu ziyareti, Irak’ın komşu ülkelerinin toprak bütünlüklerine yönelik ham hayallerini açığa vurmak için kullanmaya yeltenmektedir" denildi

Fotoğraf: Twitter

Dışişleri Bakanlığı, Papa Franciscus'un Irak ziyareti dolayısıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Türkiye'nin bazı illerini de içine alan haritalı hatıra pulu bastırmasına tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, IKBY yönetiöine tepki gösterikerek şunlar kaydedildi:

Papa Fransuva’nın Irak’ı ziyareti vesilesiyle IKBY tarafından bastırılması öngörülen hatıra pulları arasında ülkemizdeki bazı illeri de içeren bir haritanın resmedildiği bir pulun da yer aldığı görülmektedir.

Bazı haddini bilmez IKBY yöneticileri bu ziyareti, Irak’ın komşu ülkelerinin toprak bütünlüklerine yönelik ham hayallerini açığa vurmak için kullanmaya yeltenmektedir.

Bu tür sinsi emellerin ne şekilde hüsranla sonuçlandığı en iyi IKBY makamları tarafından hatırlanacaktır.

IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz.

Ne olmuştu?

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, geçenhafta Irak’a bir ziyaret gerçekleştirdi.  İlk defa Irak’a giden Papa olan Francis, IKBY'nin başkenti Erbil’e de gitti.

Görüşmede IKBY tarafından bastırılan 6 farklı hatıra pulu Papa'ya hediye edildi. Papa'nın figürüne yer verilen pulda, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki bazı illeri de içine alan IKBY haritası yer aldı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU