ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan S-400 açıklaması: Pozisyonumuz değişmedi

Bakanlık Sözcüsü Price, “Türkiye ile Suriye'deki savaşı sonlandırmak, terörle mücadele ve bölgedeki kötü niyetlileri caydırma dahil, ortak menfaatlerimiz var" dedi

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye ile S-400 konusunda "Girit modeli" gibi bir durumun söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruya, "S-400 konusunda pozisyonumuz değişmedi" yanıtını verdi.

Price, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'deki protestolara ilişkin bir soruya yanıt veren Price, Türkiye'nin uzun dönemli ve değerli bir NATO ortağı olduğuna dikkati çekti.

“Birçok ortak menfaatimiz var”

"Türkiye ile Suriye'deki savaşı sonlandırmak, terörle mücadele etmek ve bölgedeki kötü niyetlileri caydırmak dahil birçok ortak menfaatimiz var" diyen Price, "Ortak önceliklerimiz konusunda iş birliği arayışındayız ve her müttefikimizle olduğu gibi anlaşmazlıklarımız konusunda da diyalog halindeyiz. Daha önce de dediğim gibi kritik konularda Ankara'nın transatlantik ittifakının takip ettiği trende bağlı kaldığını temin ederken ve Türkiye ile menfaatlerimizi korurken, insan hakları ve hukukun üstünlüğü dahil değerlerimize de bağlı kalabiliriz" şeklinde konuştu.  

S-400 sorusuna yanıt

AA’nın aktardığına göre Türkiye ile S-400 konusunda "Girit modeli" gibi bir durumun söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruya ise Price, "S-400 konusunda pozisyonumuz değişmedi" yanıtını verdi.

Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yapacağını da kaydetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU