Erdoğan ile Putin İdlib’deki gelişmeleri konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Fotoğraf: AA

Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin ayrıntıları duyuran isim Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun oldu. Altun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda iki liderin gündeminde İdlib meselesi olduğunu belirtti.

Altun’un görüşmeye ilişkin aktardıkları şu şekilde:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra İdlib’de yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır.

Cumhurbaşkanımız, rejimin son iki haftadır İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesine yönelik ateşkes ihlallerinin endişe verici boyutlara ulaştığını; sivillerin yanı sıra okul ve hastanelerin hedef alınıp tahrip edilmesinin terörle mücadeleyle izahının mümkün olmadığını belirtmiştir.

Cumhurbaşkanımız, rejimin amacının İdlib’de Türk-Rus işbirliğini sabote etmek ve Astana ruhunu zedelemek olduğuna işaret etmiş, İdlib’de gerilimin tırmanmasının Anayasa Komitesi’nin ihdası ve siyasi sürecin akamete uğratılması riskini de beraberinde getirdiğine dikkat çekmiştir.

Görüşmede her iki lider Soçi Mutabakatına olan bağlılıklarını teyit etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız bugüne dek Soçi Muhtırası’nın uygulanmasında önemli mesafe kat edildiğini, buna mukabil yaşanan saldırıların ortak hedeflere zarar verebileceğini belirtmiştir.

Son olarak Bosna-Hersek’te yaşanan hükümet krizine de değinen Cumhurbaşkanımız, bölgenin uluslararası örgütlerle işbirliğini artırmasının barış ve istikrar için elzem olduğuna inandıklarını kaydetmiştir.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU