ABD Kara Harp Okulu’nda kopya çeken onlarca öğrenci rehabilitasyon programına alındı

West Point Sözcüsü, 73 askeri öğrencinin matematik sınavında kopya çektiğinin ortaya çıktığını açıkladı

Fotoğraf: AA

ABD Kara Harp Akademisi West Point'te, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla internet ortamında yapılan sınavlarda 73 askeri öğrencinin kopya çektiği tespit edildi. 

West Point Sözcüsü Yarbay Christopher Ophardt yaptığı açıklamada öğrencilerin sorulara verdiği yanıtlardaki düzensizliklerden yola çıkarak kopya skandalının ortaya çıkarıldığını belirtti.

Ophardt, 2 öğrenci hakkındaki soruşturmanın kanıt yetersizliğinden dolayı, 4 öğrenci hakkındaki soruşturmanın ise öğrencilerin skandal sonrası istifasından dolayı düşürüldüğünü ifade etti. 

Etik odaklı rehabilitasyon programına alındılar

Kalan 67 öğrencinin 58'inin kopya çektiğini kabul ettiğini ifade eden Ophardt, bu öğrencilerden 55'inin 6 aylık etik odaklı rehabilitasyon programına alındığına, kopya çektiğini kabul eden diğer 3 öğrencinin ise rehabilitasyon programına alınmasına gerek görülmediğini vurguladı. 

Kalan diğer öğrencilerin ise soruşturmasının devam ettiğini dile getiren Yarbay Ophardt, "Uzaktan eğitim ve salgının beraberinde getirdiği zorluklara rağmen West Point'in ahlak kuralları ve karakter gelişim programı halen güçlü şekilde uygulanıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

En son 1976’da kopya skandalı yaşandı

ABD Kara Harp Okulunda en son 1976'da buna benzer bir kopya skandalı yaşanmış ve 153 askeri öğrenci elektrik mühendisliği dersinde kopya çektiği gerekçesiyle okuldan atılmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU