Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu YSK’nın iptal kararını eleştirdi

YSK’nın İstanbul’da seçim iptali kararını eleştiren 11. Cumhurbaşkanı Gül "Bir arpa boyu yol alamamışız" ifadelerini kullanırken, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu “Bu karar toplumsal değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır” dedi

Fotoğraf: AA

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu YSK'nın İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararını sosyal medya hesaplarından yayımladıkları mesajlarla değerlendirdi.

Abdullah Gül “haksız” olarak nitelediği 2007 yılındaki “367 kararı”na vurgu yaparak “Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız” yorumunda bulundu:

 

 

Abdullah Gül’ün ardından eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da YSK'nın kararın tepki gösteren ifadeler kullandı.

Sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında “Yaşananlar değerlerimizin zedelenmesine neden olmuştur” yorumunda bulunan Davutoğlu, "YSK’nın kararı evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta" dedi:

 

"Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.

Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.

Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir.

Siyasi hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir.

Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır."

 

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU