CHP, Ankara İl Jandarma Komutanı hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu'na linç girişimi nedeniyle Tuğgeneral Ünsal Bulut hakkında "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Fotoğraf: Reuters

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Çubuk'taki cenaze töreninde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na linç girişimi nedeniyle Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut hakkında "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Özkoç, suç duyurusu dilekçesini verdikten sonra Ankara Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Emniyet ve jandarma görevlilerinin gerekli tedbirleri almadığını savunan Özkoç, cenaze öncesi ilgili birimlere Kılıçdaroğlu'nun törene katılacağının bildirildiğini söyledi.  

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile ilgili herhangi bir koruma tedbirinin alınmadığını ifade eden Engin Özkoç, "Bu doğrultuda Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut ve diğer ilgililerle ilgili bilinçli ve bilinçsiz hataları ve eksiklikleri doğrultusunda şikayette bulunuyoruz" dedi.

Üst düzey protokolun katılacağı törenler öncesi il jandarma komutanınca yazılı bir plan hazırlanması ve bu plan doğrultusunda güvenlik tedbirlerinin uygulanması gerektiğini anlatan Özkoç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Bulut'un böyle bir plan yapmadığı ve gerekli talimatları vermediğini ileri sürdü.

Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı'nın da görevinin gereklerini yapmadığını savunan Özkoç, şunları söyledi:

"Suçlularla ilgili, öldürme kastıyla yapılmış olmasına rağmen tek bir tutuklama dahi yoktur. Tutuklama olması için orada Genel Başkanımın, genel başkan yardımcılarımın, milletvekillerimizden, TBMM Başkanvekilimizden herhangi birinin ölmesi mi gerekiyordu? Ancak öldüğü zaman mı bu bir linç olayı olarak görülecekti?"

Saldırıyla ilgili yeterli deliller olduğunu, Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı'nın bu delilleri gözardı ettiğini savunan Özkoç, kendisiyle ilgili görevi kötüye kullanmaktan dolayı HSK'ya şikayette bulunacakları ve dosyadan el çekmesi için gerekli müracaatları yapacaklarını bildirdi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU