Almanya'da Fransız Charlie Hebdo dergisine karşı yapılacak protesto yasaklandı

Gösterinin kamu düzeni ve güvenliği için tehdit oluşturduğu belirtildi

Fotoğraf: AA

Almanya'nın Frankfurt kentinde Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli yayınları nedeniyle Fransız Charlie Hebdo dergisini protesto amacıyla 7 Kasım Cumartesi günü yapılması planlanan gösterinin yasaklandığı belirtildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre Frankfurt Belediye Meclisi’nde kentin güvenlik işlerinden sorumlu Markus Frank'ın yaptığı açıklamada, cumartesi günü yaklaşık 200 kişinin katılması beklenen gösterinin Frankfurt'ta kamu düzeni ve güvenliği için tehdit oluşturduğunu savundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fransa ve Avusturya'da meydana gelen terör saldırılardan sonra Avrupa'da, terör kurbanlarının yakınlarıyla birlikte yas tutulduğunu belirten Frank, "Tam bu sırada liberal ve dünyaya açık kentimizde hiciv dergisi Charlie Hebdo'ya karşı bir gösteri düzenlenecek olmasını tahammül edilemez buluyorum" ifadesini kullandı.

Frank, bunun terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının duygularını da inciteceğini söyledi.

Toplanma hakkı ve ifade özgürlüğünün yüksek değerler olduğunu aktaran Frank, ancak toplumsal barış konusundaki sorumluluğun ve ortak değerlerin gerilimin daha fazla artmasına izin vermemeyi gerektirdiğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Dergi eylül ayında yayımladığı kapakta, Hz. Muhammed'e ithafen "Aptallar tarafından sevilmek zordur" cümlesine yer vermiş, karikatürde "Muhammed köktencilerle uğraşıyor" yazmıştı.

Paris'te sınıfta Hz Muhammed karikatürü gösterdiği öne sürülen bir ortaokul öğretmeni ise başı kesilerek öldürülmüş, şüpheli kaçarken polis tarafından vurularak hayatını kaybetmişti.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo 28 Ekim 2020 baskısında da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan bir karikatür yayınlamıştı.

Erdoğan ise Fransız Charlie Hebdo dergisinin kendisini hedef alan karikatürüne bakmadığını ifade ederek "Ben neyim ki, sevgili peygamberime hakaret eden namussuzlarla ilgili benim bir şey söylememe gerek yoktur" demişti.

 

AA, Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU