Türkan Şoray Türkiye’nin sorunlarını sıraladı: İşsizlik, geçim derdi, gelir adaletsizliği, kadına şiddet, kutuplaşma…

"Herkes emeğinin karşılığını mutlaka almalı. Ancak o zaman hep beraber yüzümüz güler"

Fotoğraf: AA

Türk sinemasının önemli isimlerinden Türkan Şoray, Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin en büyük sorunu olarak işsizliği gördüğünü belirten Şoray, "Gençlerin, özellikle geçim derdinde olan insanların derdi beni çok mutsuz ediyor" dedi.

Gelir adaletsizliği, kadına yönelik şiddet ve toplumdaki kutuplaşmaya da dikkat çeken Şoray "Birbirimizi yapıcı tenkit edelim, birbirimizden alacağımız ve birbirimize vereceğimiz çok şey var. Birlik içinde olalım" diye konuştu.

Şoray, Sözcü gazetesinden Yüksel Şengül'ün Sizce "Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?" sorusuna şu cevabı verdi:

Birinci sıraya işsizliği koyarım. Korona olayından sonra daha da büyük bir sorun olacak diye endişeleniyorum. Özellikle gençlerin büyük bir enerjisi var. Maalesef okumuş, üniversite bitirmiş veya okuyamamış, ülkemizin geleceği olan gençlerimiz iş arıyor. Gençlerin, özellikle geçim derdinde olan insanların derdi beni çok mutsuz ediyor. İstatistiklere baktığımızda ürkütücü bir tabloyla karşı karşıyayız. Yıllarca yemeyip içmeyip evlatlarını okutan, onların meslek sahibi olması için çırpınan ailelerin hüznünü ve hayal kırıklıklarını yüreğimde hissediyorum. Gençlerin önü açılmalı. Onlar bizim geleceğimiz, onlar bu ülkeyi aydınlığa götürecek olanlar… Umutsuzlukları umuda çevrilmeli diye düşünüyorum.

Gelir adaletsiziliği ve kutuplaşmaya da dikkati çeken Şoray şöyle konuştu:

Gelir adaletsizliği tabii…  Keşke herkesin bu konuda şansı eşit olabilse. Ayrıca giderek kutuplaşıyoruz. Toplumda birbirimizi ötekileştirmeyerek, empati yaparak, birbirimizi dinleyerek, karşı görüşlüyse saygı duyarak orta yolu bulmalıyız. Bugün ülkemin görüş ayrılığı içinde kutuplaştığını görmek beni çok üzüyor. Birbirimizi yapıcı tenkit edelim, birbirimizden alacağımız ve birbirimize vereceğimiz çok şey var. Birlik içinde olalım.  Ayrıca ülkemde eğitim çok önemli. Eğitimde fırsat eşitliği, kız çocuklarının okutulması çok önemli. Eğitimin hava, su, beslenme, barınma ve sağlık kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitim düşünebilme, hayata uygulayabilme ve yaşamın değerini bilme yeteneğidir, sonsuzdur.

Kadına yönelik şiddet ve hak mücadelesi

Kadına yönelik şiddet konusunda bir zihniyet değişimi gerektiğini belirten Şoray eğitimin önemini vurguladı.

Şoray, "Bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmak zorundayız. Ülkemin kadınlarına sorunları çözülmüş mutlu yarınlar diliyorum" dedi.

Şoray hak mücadelesi içinde olan işçilerin hatırlatılması üzerine de şu cevabı verdi:

Soma işçileriyle ilk günden beri çok ilgiliyim ve kalbim onlarla çarpıyor. Maden işçileri, tarım işçileri, işçiler, emekçiler… Alın teri için yola çıkan herkesin yanındayım. Herkes emeğinin karşılığını mutlaka almalı. Ancak o zaman hep beraber yüzümüz güler.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU