Yüz yüze eğitime geçişte ikinci aşama yarın başlıyor

Binlerce öğrenci pandemi sürecinde ara verilen okullarına yarın başlıyor. Yüz yüze eğitimin ikinci aşamasıyla ilkokullar, lise hazırlık öğrencileri, 8 ve 12. sınıflar ile özel öğrenciler okula başlayacak

Fotoğraf: Pixabay

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yüz yüze eğitime geçiş planlaması doğrultusundaki ikinci aşama yarından itibaren başlıyor.

Yüz yüze eğitim, ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve özel eğitim gereksinimi olan çocukların okullarında başlatılacak, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından sorumlu olacak.

Hangi sınıflar yüz yüze eğitim görecek?

Pandemi sürecinde ara verilen yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planlamasının ilk basamağı, 21 eylülde okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için başlamıştı.

İkinci aşamayla ise ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü, ortaokul 8'inci sınıf, lise hazırlık ve 12'nci sınıflarla, köy okullarının tüm kademelerinde ve özel gereksinimli öğrencilerin tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitim yarın başlatılacak.

Yüz yüze eğitim, ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf ile ortaokul 8'inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati, imam-hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati uygulanacak.

Lise hazırlık sınıfları ve 12'nci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati yapılacak.

İlkokullarda ve ortaokul 8'inci sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri yapılabilecek.

Hıfzıssıhha Kurulları ve milli eğitim müdürlükleri karar alırsa derslerin tamamı yüz yüze olacak

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek.

Yüz yüze verilecek dersler

İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil dersleri yüz yüze verilecek.

İmam hatip ortaokulu 8'inci sınıflarda ise Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Lise hazırlık sınıflarında ve 12'nci sınıflarda ise haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerden okul yönetimince belirlenenler yüz yüze, bunların dışında kalanlar ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. Uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.


Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU