Öğretmene “gerizekalı, terbiyesiz” diyen veli hakkında verilen beraat kararı bozuldu, en az bir yıl hapis istemiyle yargılanacak

Yargıtay yerel mahkeme tarafından verilen beraat kararını bozdu. Hakaret ettiği ileri sürülen veli, 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret' suçundan en az bir yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Öğretmene hakaret eden veli, bir yıl hapis istemiyle yargılanacak / Fotoğraf: AA

İlkokula giden çocuğunun kadın öğretmeniyle tartışan veli, genç öğretmene iddiaya göre; 'Terbiyesiz, geri zekalı' diyerek tehditler savurdu.

Velinin bu tepkisiyle sarsılan kadın öğretmen, asliye ceza mahkemesinin yolunu tuttu.

Mahkeme, 'tehdit' suçundan sanık velinin beraatine hükmetti. Mahkeme; 'hakaret' suçundan ise öğretmenin şikayeti bulunmadığı gerekçesiyle düşme kararı verdi.

 Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, kararı temyiz etti.

Yargıtay, beraat kararını bozdu

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, öğretmene hakaret eden velinin cezalandırılması gerektiğine hükmetti. Kararda;  şu ifadelere yer verildi.

Sanık hakkında kamu görevlisine hakaret suçundan kurulan düşme hükmü yasaya aykırıdır. Sanığın, öğretmen olarak görev yapan müştekiye, 'Terbiyesiz, gerizekalı' diyerek hakaret etmesi biçimindeki eyleminin, TCK'nın 125/3-a maddesindeki kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçunu oluşturduğu, bu suçun kovuşturulmasının şikayet koşuluna bağlı olmadığı gözetilmeden, şikayetten vazgeçme nedeniyle kamu davasının düşmesine karar verilmesi yasaya aykırıdır.

Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verdi.

 

Independent Türkçe / İHA

DAHA FAZLA HABER OKU