Mevlüt Çavuşoğlu: S-400 füzeleri, NATO'nun F-35'lerini düşman olarak görmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S400'lerin, F-35'in sistemine girebileceği iddiası üzerine "Bu konuda hassasiyet gösterdik, füzeler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek" dedi

Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM'nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Rusya'dan alınacak S-400 savunma sistemlerine ilişkin "nasıl bir ara formüle doğru gidiliyor" sorusu üzerine Çavuşoğlu, herhangi bir ara formülün olmadığını söyledi. 

Rusya'nın istemesi halinde üçüncü bir ülkeye de bu sistemi satabileceğini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Bizim ABD ve NATO'ya önerimiz gayet sarih. Endişeniz ne? "Efendim işte F-35'in sistemine girer..." Bu iddia doğru ise zaten Suriye'de, Norveç sınırında S400 var. Norveç F-35'leri bunun üzerinden uçuyor. Suriye'de İsrail'in, ABD'nin F-35'leri zaten uçtu. Bir kere onlar Rusların kontrol ettiği S400. Biz başından beri bir konuda hassasiyet gösterdik, NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek. Bu bizim savunmamız için alacağımız bir sistemdir ve bu konuda tamamen kontrol bizde olacak. Eğer bu konuda tereddütleri varsa "uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulsun, NATO içinde olsun, incelesinler" dedik. Bunun dışında bir ara formül gündeme de gelmedi, düşünülmedi de ama sürekli bu tür dedikodular dolaştırılıyor Ankara ve ötesinde. Bu doğru değil ve bu hiçbir zaman konuşulmadı. Türkiye'nin önerisine ABD'den henüz bir yanıt gelmedi ancak NATO istiyor.
 

 

AA 

DAHA FAZLA HABER OKU