Yalnızca iki dakikalık egzersiz, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlıyor

120 saniyede orta ila yüksek yoğunlukta yapılan egzersiz, iki saat kadar süren olumlu bir etki yaratıyor

Araştırmacılara göre aerobik egzersiz, beynin bilgi işlem gücünü etkiliyor (Unsplash)

Yeni bir araştırmaya göre bazı günlerde biraz miskin hissedenler, sadece iki dakikalık bir egzersizle beyinlerini canlandırabilir.

İsveç'teki Jönköping Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2009 ve 2019 yılları arasında 18-35 yaş arası insanlarla yapılan ve egzersizin etkilerini ortaya koyan 13 çalışmayı analiz etti.

Translational Sports Medicine isimli akademik dergide yayımlanan analizde, iki dakika ila bir saat arasında yapılan aerobik egzersizin (koşma, yürüme veya bisiklete binme) genç yetişkinlerde öğrenme ve hafıza işlevlerini geliştirdiği belirtildi.

Analizin yazarlarına göre sadece 120 saniyede orta ila yüksek yoğunlukta yapılan egzersiz, iki saat kadar süren olumlu bir etki yaratıyor. Bu etki, öğrenme, problem çözme, planlama, konsantrasyon ve akıcı konuşma yeteneklerinde gözlemlenebiliyor.

İşten veya dersten önce egzersiz yapın

Egzersiz ve öğrenme yeteneğinin bağlantılı olduğunu söyleyen araştırmacılar, işe gitmeden veya ders çalışmadan önce egzersiz yapmanın faydalı olabileceğini düşünüyor. Ancak ideal egzersiz stratejilerini belirlemek için ileri araştırmalar yapılmalı.

Çalışmanın yazarları, “Bu sistematik analize göre, beynin bilgiyi işlemesinden önce yapılan aerobik ve fiziksel egzersiz, genç yetişkinlerde öğrenme ve hafıza kapasitesini artırıyor” ifadelerini

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

kullandı.

Academy of Neurology isimli akademik dergide mayısta yayımlanan bir diğer araştımada da egzersizin yaşlı yetişkinler üzerindeki etkisi incelenmişti.

Söz konusu makalede düzenli egzersizin yaşlı yetişkinlerin de düşünme ve sözel becerilerini artırdığı belirtilmişti.

O dönemde CNN’e konuşan çalışmanın yazarı Marc Poulin, konuyla ilgili şunları söylemişti:

İleri yaşlarda başladığınız bir egzersiz programının bile beyninize faydası çok büyük olabilir.


Independent Türkçe, CNN

DAHA FAZLA HABER OKU