Resmi Gazete’de yayımlandı: Altın ve gümüşteki devlet hakkı yüzde 25 artacak

Yeni düzenmeyle 3213 sayılı Maden Kanunu'ndaki en düşük orandaki devlet hakkı, yüzde 1,25’e, en yükseği ise yüzde 18,75’e çıkıyor

Fotoğraf: AA

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre altın ve gümüş madenlerindeki devlet hakkı yüzde 25 artırılacak. Kararda yer alan ifadeler şu şekilde: 
 

3213 sayılı Maden Kanunu'na ekli (3) sayılı tablo kapsamında dördüncü grup madenlerden altın ve gümüş için belirlenen devlet hakkı oranlarının yüzde 25 artırımlı olarak uygulanmasına, adı geçen kanunun 14'üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.


3213 sayılı Maden Kanunu'nda devlet hakkının ocaktan çıkarılan madenin ocak başındaki fiyatından alındığı belirtiliyor. 

Yasaya göre altın, gümüş, platin, bakır, kurşun, çinko, krom, alüminyum ve uranyum oksitten alınan devlet hakkı yüzde 1 ile yüzde 15 arasında değişiyor. 
 


Bu değişkeni ise çıkarılan madenin (altın ve gümüş için) ons fiyatı belirliyor. Örneğin çıkarılan altının ons fiyatı 800 dolardan düşükse devlet hakkı yüzde 1. Eğer 2 bin 101 dolardan yüksekse devlet hakkı, yüzde 15. 

Benzer şekilde çıkarılan gümüşün ons fiyatı 10 dolar altındaysa devlet, yüzde 1’ini alıyor. 37 dolardan fazlaysa yüzde 15’ini alıyor. 

Yeni düzenlemeyle en düşük devlet hakkı yüzde 1,25, en yüksek devlet hakkı ise yüzde 18,75 olacak. 


Independent Türkçe 
 

DAHA FAZLA HABER OKU