Apple'ın piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaştı

Apple’ın hisseleri yıl başından bu yana yüzde 60'a yakın değer kazandı. Şirket ulaştığı piyasa değeriyle bir ilki başardı

Fotoğraf: Reuters

Teknoloji şirketi Apple, 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi oldu. 

Yıl başından bu yana hisseleri yüzde 60'a yakın değer kazanan Apple'ın hisse değeri fiyatı, çarşamba günü itibarıyla yüzde 1,2 artarak 467,97 dolara yükseldi. 

Piyasa değeri ilk kez 2 Ağustos 2018'de 1 trilyon doları bulan Apple, Aralık 2019'da Suudi Arabistan petrol devi Aramco'nun 1,7 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka arz edilmesinin ardından "dünyanın en değerli şirketi" unvanını kaybetmişti. 

Şirket bu unvanı ay başında geri almıştı. 

Bu yılın nisan-haziran dönemi bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul edilen Apple'ın geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11 artarak 59,7 milyar dolara ulaşmıştı.

Aynı dönemde şirketin geçen yılın nisan-haziran döneminde 10 milyar dolar olan net karı da bu senenin aynı döneminde 11,3 milyar dolara yükselerek yüzde 12 artış göstermişti. 

Şirketin hisse başına karı ise söz konusu dönemde 2,18 dolardan 2,58 dolara çıkmıştı. 

Apple'ın akıllı telefon ve tablet satışları da aynı dönem itibarıyla artış göstermişti. 

iPhone satışları yüzde 1,7 artarak 26,4 milyar dolara, iPad satışları da yüzde 31 yükselerek 6,6 milyar dolara ulaşmıştı. Mac satışları ise aynı dönemde yüzde 21,6 artışla 7,1 milyar dolar olmuştu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

30 Temmuz’da Kongre’ye ifade vermişti

Apple’ın üst yöneticisi (CEO) sektörde tekelleşme iddiaları ve pazar uygulamaları hakkında 30 Temmuz’da Kongre’de ifade vermişti.

CEO Tim Cook, “Apple, iş yaptığımız alanda baskıcı bir pazar payına sahip değildir” diye konuşmuştu.

Apple’ın teknik sınırlamalarla pazardaki rakiplerini devre dışı bıraktığı ve tüketicilere yüksek fiyatlar uyguladığı yönündeki ithamları da reddeden Cook, diğer şirketlere kıyasla fiyatların makul olduğunu savunmuştu.

Cook, "Apple dükkanları açıldığından bu yana komisyonları asla yükseltmedik veya tek bir ücret eklemedik" demişti.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU