Zina gerekçesiyle sokak ortasında kırbaçlanan çifti gülerek izlediler

Ceza, Endonezya'nın şeriat yasalarını uygulamanın zorunlu olduğu Banda Aceh şehrinde uygulandı

Endonezya'da şeriat yasaları kapsamında suç olarak kabul edilen durumlarda 200 defaya kadar kırbaç cezası verilebiliyor

The Independent

Endonezya’da zina yaptıkları iddia edilen bir çift kamuya açık alanda kırbaçlandı. Fotoğraflarda, sopayla dövülen çifti izleyen kalabalık arasında gülen kişiler görülüyor.

Ceza, şeriat yasalarını uygulamanın zorunlu olduğu Banda Aceh şehrinde uygulandı. Aceh, Endonezya’nın şeriat hukuku hükümlerinin bazılarını uygulayan tek bölgesi.
 


Şeriat yasaları kapsamında suç olarak kabul edilen durumlarda (kumar, içki, zina ve eşcinsel ilişki gibi) insanlar 200 defaya kadar kırbaç cezası alıyor.

Uygulanan cezalar arasında sopayla dövme, para cezası ve hapis cezası var. 2009’da taşlamanın da bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılması önerildi ama yetkililer bunu reddetti.

Bölgedeki yerel yönetim, kısmen 1976-2005 yıllarındaki çatışmaların sonucu olarak yüksek düzeyde özerkliğe sahip. 
 


Bölgeye 2001’de, şeriat uyarınca İslam ceza hukuku hükümlerini resmi olarak uygulama yetkisi de dahil olmak üzere daha geniş yetkiler verildi. O günden bugüne kamusal alanda uygulanan cezaların sayısı artış gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fotoğraflarda dizleri üstüne çökmüş kadının bambu çubuğuyla kırbaçlandığı görülüyor. Ayakta duran adam da aynı şekilde cezalandırılıyor.

2003'te kabul edilen yasalar kapsamında, en yüksek kırbaç sayısı 40 olarak düzenlendi ve uygulamada nadiren 12'yi aştı. Ancak 2014'te kırbaç sayısı en az 10 ve en fazla 150 olarak değiştirildi.

Karşı cinsle “çok yakın” olmakla suçlananlar 10-25 kamçı darbesiyle cezalandırılıyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/asia

Independent Türkçe için çeviren: Nezir Sümerkan

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU