İstanbul'a su sağlayan barajlar alarm veriyor... Papuçdere ve Kazandere barajlarında sadece dip suyu kaldı

İstanbul'da barajların doluluk oranları geçtiğimiz yıl temmuz ayında yüzde 69,74 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 58,52'ye düştü. Alibeyköy Barajı havadan görüntülenirken etrafında toplanan çöp yığınları dikkat çekti

İstanbul'da yazın kurak geçmesiyle birlikte barajlardaki su oranı gün geçtikçe azalıyor.

Şehrin su ihtiyacını karşılayan barajlarındaki doluluk oranı geçtiğimiz yıl 27 Temmuz'da yüzde 69,74 iken bu yıl yüzde 58,52'ye indi.
 

Alibeyköy Barajı İHA (5).jpg
Fotoğraf: İHA


İstanbul'un en önemli barajlardan biri olan Alibeyköy Barajı'nda seviyenin azalarak suyun çekildiği görüldü.
 

Alibeyköy Barajı İHA (1).jpg
Fotoğraf: İHA


Yüzde 21,97'ye geriledi

Alibeyköy Barajı'nın doluluk oranı geçtiğimiz yıl 27 Temmuz'da yüzde 64,59 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 21,97'ye kadar geriledi.

Barajın diğer kısımlarında susuzluktan toprakların çatladığı ve çayır olan kısımlarının da çobanların hayvanlarını otlattığı görülürken gölün çekilen kısmında ise çöp yığınları birikti.
 

Alibeyköy Barajı İHA (2).jpg
Fotoğraf: İHA


Son 3 yılın en düşük seviyesi

Öte yandan İSKİ verilerine göre, barajlar yüzde 58,52 genel doluluk oranı ile barajlar son 3 yılın en düşük doluluk seviyesini gördü.

Barajlar arasında doluluk oranı en az olanları ise yüzde 2,7 ile Pabuçdere, yüzde 5,6 ile Kazandere, yüzde 21,97 ile Alibeyköy şeklinde ölçüldü.
 

Alibeyköy Barajı İHA (3).jpg
Fotoğraf: İHA


İstanbul'daki barajların son doluluk oranı ise şöyle ölçüldü:

Ömerli yüzde 91,74, Pabuçdere yüzde 2,74, Sazlıdere yüzde 24,05, Büyükçekmece yüzde 32,96, Alibeyköy yüzde 21,97, Terkos yüzde 66,80, Kazandere yüzde 5,62, Elmalı yüzde 55,52, Darlık yüzde 88,48, Istrancalar yüzde 49, 04

"Yağmur yağmadığı için baraj bu duruma geldi"

Hayvanlarını barajın olduğu alana otlatmaya gelen Ali Çoban, "Şu an yağmur yağmadığı için baraj bu duruma geldi. Hiç iyi görünmüyor. Ağustos ayında sıcaklar basınca baraj iyice çekildi. Yürüyerek karşıdan karşıya geçebiliyorsun yani boydan boya kurumuş bu alan. Su aşağıya doğru çekilmiş. Çok üzülüyoruz bu duruma" dedi.
 

Alibeyköy Barajı İHA (4).jpg
Fotoğraf: İHA


Baraj gölünde işletmecilik yapan Ercan Balıkçı suyun azalmasıyla ilgili şunları söyledi:

Ben burada insanları sandalla gezdiriyordum. Ama şimdi gezdiremiyorum. Her sene bu aralar su dolu geziyorduk bu sene su daha da çekilmeye başladı. Sulara da kimyasal atık atıyorlar hayvanlara zarar veriyorlar. Buralar 20 sene önceki haline dönse çok güzel olur. Her taraf su içerisindeydi şimdi gördüğünüz gibi ne balık oynuyor ne su var

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU