Pandemi Netflix'e 10 milyon üye kazandırsa da şirketin hisseleri düştü

Netflix pandemi sırasında platforma 10 milyondan fazla yeni üyenin katıldığını ve ikinci çeyrekte gelirlerinin 6,15 milyar dolara ulaştığını açıkladı

Netflix, kısa süre önce kullanıcıların en çok izlediği orijinal filmleri açıklamıştı (Reuters)

Netflix, Perşembe açıkladığı yılın ikinci çeyrek raporuyla platforma katılan yeni üyelere ve kazancına dair sayıları verdi. Dizi ve film platformu, pandemi sürecinde beklenenden daha fazla kişinin üye olduğunu ve 10 milyon daha fazla kullanıcının kaydolduğunu söyledi.

Kovid-19 tecritleri pek çok kişinin eve kapanmasına, canlı etkinliklerin ertelenmesine ve sinema salonlarının kapanmasına neden olmuştu.

The Guardian'ın haberine göre kullanıcı sayısındaki artışa rağmen şirketin hisselerinde önemli bir düşüş de yaşandı. Şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 9'luk bir düşüş yaşadı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Refinitiv isimli araştırma şirketinin verilerine göre 30 Haziran’da sona eren çeyrekte küresel çapta platforma üye olanların sayısı sıçrama yaptı. Veriler analistlerin yaklaşık 8 milyonluk tahminin çok üstünde.

Ayrıca şirketin ikinci çeyrekteki gelirleri de yüzde 24,9 artarak 6,15 milyar dolara ulaştı. Şirketin gelirlerine yönelik tahminse 6,08 milyar dolardı.

Ancak şirket, üyelerin sayısının yılın üçüncü çeyreğinde azalacağını düşünüyor. Her ne kadar tecritler üye sayısını artırsa da işten çıkarmalar ve ücretsiz izinler sayıları azaltabilir.

eMarketer’ın analisti Eric Haggstrom, Netflix’in yine de yayın platformları açısından kullanıcıların birinci tercihi olmaya devam edeceğini beklediğini söylüyor. Netflix’in 2020 itibarıyla dünya genelinde 453,5 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunların yüzde 9,1’i geçen yıl kaydolmuştu.

Haggstrom şu ifadeleri kullandı:

Salgın ve ilgili tecritler TV’den yayın platformlarına geçişi büyük ölçüde hızlandırdı. Tecritler hafiflemeye ve rakipleri kendi hizmetlerini artırmaya başlasa da, Netflix eğlence açısından ilk durak olma özelliğini koruyacak.

eMarketer’ın verilerine göre Netflix izleyicilerin yüzde 72’sine, Amazon Prime yüzde 60’ına, Hulu da yüzde 38,9’una ulaşıyor.

Öte yandan Netflix’in içerik sorumlusu Ted Sarandos’un “co-CEO” pozisyonuna geldiği açıklandı. 

 

Independent Türkçe, The Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU