Suriye'de İran destekli gruplara hava saldırısı: 2’si üst düzey 35 ölü

Suriye'nin doğusundaki Deyr Ez Zor ilinde, Esad rejimi saflarında yer alan İran destekli yabancı gruplara ait bir konvoya aidiyeti bilinmeyen savaş uçaklarınca düzenlenen saldırıda 35 kişi öldü

Suriye'de İran destekli gruplara hava saldırısı / Fotoğraf: Reuters

AA'nın haberine göre, aidiyeti bilinmeyen savaş uçakları, gece saatlerinde Suriye'nin Deyr Ez Zor ilinin Irak sınırındaki Elbukemal ilçesi yakınlarında İran destekli yabancı gruplara ait bir askeri konvoyu hedef aldı.

Saldırıda 2'si üst düzey sözde "komutan" olmak üzere, İran destekli 35 kişi öldürüldü.

Hava saldırısını henüz üstlenen olmadı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

3 Temmuz'da da Deyr Ez Zor’un Mayadin ilçesinde İran destekli gruplara ait bazı noktalar, aynı şekilde aidiyeti bilinmeyen savaş uçaklarınca bombalanmıştı.

İran destekli grupların Deyr Ez Zor'daki varlığı

Suriye-Irak sınırındaki Deyr Ez Zor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatlarıyla ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

Deyr Ez Zor il merkezi ve batısı, İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla, Kasım 2017'de IŞİD’in çekilmesinin ardından Esad rejiminin eline geçti.

Rejimin kara gücü haline gelen İran destekli yabancı gruplar, en yoğun şekilde Deyr Ez Zor'da varlık gösteriyor.

İran bölgede mezhep temelli eğitim veriyor

Sünni Arapların yaşadığı Deyr Ez Zor'da konuşlu, İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor.

İran destekli gruplar, Deyr Ez Zor'da el koydukları mülklerde mezhep temelli eğitim veriyor, kültürel faaliyetler düzenliyor, Şii inancına ait ibadethane olan "hüseyniyeleri" açıyor.

 

AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU