Bakan Ziya Selçuk: Okulların açılacağı hafta ne olacağını bugünden bilemeyiz

Okulların açılış tarihine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Biz 31 Ağustos'ta açılacak derken, bunun olmasını temenni ediyoruz” dedi

Fotoğraf: AA

Eğitimin 31 Ağustos’ta başlayacağını hatırlatan Selçuk, “Okulların açılacağı hafta ne olacağını bugünden bilemeyiz. Velilerim şundan emin olsun, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden önce. Biz 31 Ağustos'ta açılacak derken, bunun olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mevzuat gereği takvimi bugünden açıklamak zorunda olduklarını vurgulayan Selçuk, “31 Ağustos'ta okullar açılsın derlerse de biz buna hazırız. Karma modele de hazırız. Biz uzaktan eğitime hazırız buna şüpheniz olmasın” dedi.

“Öğrencileri bir metrekareye sığdırmaya çalışmıyoruz”

Selçuk, öğrencileri salgına karşı korumak için alınacak tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti:

Çocuklarımızın sağlını korumak için almamız gereken önlemler ne diye sorarak ilerliyoruz. Bizim ölçümüz çocukların sağlığını koruyarak çocukları okullara almak. Biz öğrencileri bir metrekareye sığdırmaya çalışmıyoruz. Seyreltme eğitim derler ise biz de ona göre biz çalışma yaparız.  Biz eylülde hangi tablo ile karşılaşırsak o tabloya göre hareket ederiz. İster maske deyin, temizlik malzeme, fiziksel koşullar deyin. Biz hepsine hazırız. LGS'de nasıl sınav verdiysek bunu da başarabiliriz.

Çocuklarını okula göndermek istemeyen velilere yönelik tahahhüt imzalama konusu şu an kesinleşmediğini belirten Selçuk, çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Selçuk, “Özel okullarımız için, isteyen okulumuz 15 Ağustos'tan sonra yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlarlar. Şayet koşullar uygun olursa” diye konuştu.

“Bu sene 40 bin öğretmen alıyoruz”

“Bizim derslerimiz seyreltilecekse öğretmenlerimizin de vereceği dersler seyreltilmiş oluyor” diyen Selçuk, “Çünkü senaryolardan bir tanesi; bir kısmı uzaktan bir kısmı da yüz yüze eğitim. Hibrit model bunlardan biri. Eğer öğretmenlerimizin ders saatleri de seyrelmiş olacak. Biz bu sene 40 bin öğretmen alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Formasyonu ücretsiz vereceği”

Öğretmenlik formasyonu hakkında da bilgi veren Selçuk şöyle devam etti:

Aslında bunu geçen sene duyurmuştuk ama hukuki süreçler yeni tamama erdi. Biz bir formasyon gerekiyorsa, kim öğretmenliği kazanırsa biz bunu ücretsiz olarak vereceğiz.  Kim öğretmenlik sınavını kazanırsa biz bunu ücretsiz vereceğiz. 2020'nin sonunda, 2021'in başında hayata geçmek üzere, şu anda elinde belgesi olanların hiçbirinin hak kaybı yaşamasına müsaade etmeyerek bu çalışmayı hayata geçirdik.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU