ABD, Suriye'de alçak irtifa hava savunma füze sistemi konuşlandırdı

ABD güçleri, Suriye'nin Deyr Ez Zor bölgesinde SDG'nin kontrolü altındaki doğal gaz sahası yakınlarına alçak irtifa hava savunma füze sistemi konuşlandırdı

ABD'nin Suriye'ye sevkiyatı sürüyor / Fotoğraf: AA

Anadolu Ajansı'nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Suriye'de petrol sahalarında varlık gösteren ABD ordusu, ülkenin doğusundaki Deyr Ez Zor ilindeki Koniko doğal gaz sahası yakınlarına alçak irtifa hava savunma füze sistemi kurdu.

Kaynaklar, ABD güçlerinin ilerleyen günlerde de Suriye Demokratrik Güçleri (SDG) kontrolündeki Ömer petrol sahası yakınlarına benzer sistemi kurmayı planladığını kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye'de Patriot hava savunma sistemlerinin olmadığını belirterek, bu yönde çıkan haberlerin doğru olmadığını ifade etti.

ABD'nin sevkiyatları sürüyor

ABD güçleri, Deyr Ez Zor'daki üs ve askeri noktalarına sevkiyatlarını da sürdürüyor. 

ABD, geçen ay içerisinde petrol ve doğal gaz yataklarının bulunduğu SDG kontrolündeki bölgelere yüzlerce tırlık silah, mühimmat ve lojistik malzemeleri ile takviyeler yaptı.

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla, ABD ordusu Suriye'nin kuzey hattından çekilerek Haseke, Rakka ve Deyrizor illerindeki petrol sahalarına yoğunlaşmıştı.

Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü ve ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG’ye destek veren ABD güçleri 11 üs ve askeri noktada toplanmış durumda.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU