Ekvador Devlet Başkanı, kendisinin ve bakanların maaşlarını yüzde 50 düşürdü

Ekvador, Güney Amerika'nın koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkesi oldu

Fotoğraf: Reuters

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını ülke ekonomilerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, salgın ile mücadele kapsamında kendi maaşını yüzde 50 oranında azaltacağını açıklamasının ardından başkan yardımcısı, bakanlar ve bakan yardımcılarının yanı sıra diğer üst düzey hükümet yetkililerinin de maaşlarının aynı oranda azaltılacağını duyurdu.

 

Moreno, yaptığı ikinci açıklamada ise maaş azaltmanın diğer devlet yönetimi kademelerini de kapsayacak şekilde genişletildiğini duyururken, meclis ve bölgesel hükümetlerde görevli üst düzey yetkililerinde maaşlarının yüzde 50 oranında azaltılacağını açıkladı.

Ekvador, Güney Amerika'nın salgından en fazla etkilenen ülkesi olurken, resmi verilere göre toplam vaka sayısı 7 bin 466 kişi, hayatını kaybedenler ise 333 kişi olarak gözüküyor.

Ancak geçen hafta Lenin Moreno, yaptığı açıklamada sadece Guayas eyaletinde 2 bin ile 2 bin 500 arasında kişinin koronavirüs salgınında hayatını kaybettiğini itiraf etmişti.

 

Ajanslar

 

DAHA FAZLA HABER OKU