Avrupa'dan gelen ilk kafile 30 Mart'ta karantinadan çıkacak

Avrupa'dan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul'a gelen ve 3 yurtta karantina altına alınan bin 955 Türk vatandaşı, herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması halinde, pazartesi akşamı evlerine gidebilecek

Fotoğraf: AA

Avrupa'nın farklı ülkelerinden 17 Mart'ta Türkiye'ye gelen bin 955 Türk vatandaşı, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İstanbul'da Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait Güngören Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu, Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu, Başakşehir Kanuni Sultan Süleyman Erkek Öğrenci Yurdu'nda karantina altına alındı.

Yurtlarda gözetim altındakilerin, 14 günlük karantina süresi 30 Mart Pazartesi akşamı sona erecek. Son kez sağlık kontrolünden geçirilecek Türk vatandaşlarından sağlık sorunu bulunmayanlar, evlerine dönebilecek.

Bin 230 kişinin karantina altında bulunduğu Güngören'deki Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu'nda 100'ün üzerinde personel çalışıyor, 400'den fazla polis görev yapıyor. Yurtta, AFAD ve Kızılay ekipleri de görevlilere yardımcı oluyor. Yurtta kalanların temizlik, gıda, sağlık kontrolleri gibi her türlü ihtiyaçları görevliler tarafından karşılanıyor. 

 

20200326_2_41563553_53398213.jpg
Fotoğraf: AA

 

Vakumlu paketler içerisinde gelen yiyecekler, günde 3 öğün olarak karantina altındaki kişilere dağıtılıyor. Ana yemek haricinde ara öğünlerin de verildiği gözetim altındakilere çay ikramı yapılıyor. 

Her odada bir kişinin bulunduğu yurtta, ailece Türkiye'ye dönenler ise ailesiyle aynı odalarda kalıyor. Koridorları kullanması da yasak olan yurtlarda kalanlar, karantina altında tutuldukları odalardan dışarı çıkmıyor. Yurt görevlileri tarafından ziyaret edilen karantinadakilere kitap, çiçek gibi hediyeler verilirken, küçük çocukların odalarına pasta yollanarak doğum günleri kutlanıyor.

Her gün sağlık kontrolleri yapılan yor. Şu ana kadar kimsede sağlık sorunu çıkmadı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU