İspanya’da dramatik tablo: Yeni 655 can kaybıyla ölü sayısı 4 binin üzerine çıktı

İspanya’da yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bini geçti. Sağlık Bakanlığı ölü sayısının 56 bine çıktığını açıkladı. Madrid Özerk Hükümeti Sağlık Bakanı ise sadece Madrid’de vaka sayısının 50 binin üzerinde olduğunu söyledi

Fotoğraf: Reuters

İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgını ile ilgili güncel bilgileri açıkladı.

Dün 738 hastanın öldüğü ülkede son 24 saatte 655 kişi daha hayatını kaybetti. İtalya'nın ardından Kovid-19'dan en fazla ölümün yaşandığı ikinci ülke olan İspanya'da ölü sayısı 4 bin 89'a yükseldi.

Vaka sayısı ise son 24 saatte 8 bin 578 artarak 56 bin 188'e yükseldi. Vaka sayısındaki artış günlük kaydedilen en yüksek artış oldu.  

 

afp.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Taburcu hasta sayısı 7 bin 15'e, koronavirüsten tedavi görmeye devam edenlerin sayısı ise 49 bin 173'e çıktı.

Bunlardan 31 bin 912'si hastanede, geri kalanı da evde karantina altında tedavilerini sürdürüyor.

 

r.JPG
Fotoğraf: Reuters ​​​​​​​

 

Madrid’de 50 binin üzerinde hasta var

Sağlık Bakanlığının verilerine göre virüsten en fazla etkilenen Madrid özerk yönetiminde ölü sayısı düne nazaran 265 artışla 2 bin 90'a, vaka sayısı da düne göre 2 bin 569 artışla 17 bin 166'ya çıktı.

Madrid Özerk Hükümeti Sağlık Bakanı Enrique Ruiz Escudero Madrid'de vaka sayısının "gerçekte 50 binin üzerinde" olduğunu ileri sürdü.

Escudero, "Çok fazla hasta test yaptırmasa da onların Kovid-19 taşıdığını biliyoruz. Sağlık merkezlerimiz, evlerinde olan hastaları telefonla takip ediyor" dedi.

İspanyol basını ise hükümetin Çin'den aldığı hızlı tanı kitlerinin iyi çalışmadığını, mikrobiyoloji laboratuvarlarına göre normalde yüzde 80'in üzerinde olması gereken hassaslık oranının bu kitlerde yüzde 30'u geçmediğini yazdı.

Testlerde negatif çıkan çok sayıda hastada aslında virüs bulunduğu iddia edildi.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU