İSKİ çalışanları eylem yaptı: Koronavirüse karşı korunaksız çalıştırılıyoruz

Kurumdaki sayaç okuma çalışanları, koronavirüse karşı korunaksız olduklarını belirterek, 15 gündür hiçbir koruyucu malzeme verilmeden sahada çalıştırıldıklarını ifade etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’nin saha sayaç okuma ekibi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) karşında korunaksız bir şekilde çalıştırıldıklarını ifade ederek eylem yaptı.

Sahada çalışan ekiplerin korunması noktasında kurumla görüşmek istediklerini belirten görevliler, binaya alınmadıklarını ifade etti.

Yetkililerin kendilerini koronavirüs nedeniyle kendileriyle görüşmediklerini ifade eden çalışanlar, sahada maskesiz ve eldivensiz çalıştırıldıklarını belirtti.

14 gün idari izinli sayılmalarını talep etti.

İSKİ önünde toplanan grup adına açıklama yapan çalışan, 14 günlük idari izine çıkarılma taleplerinin olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Bizler İSKİ’de sayaç okuma işlemi yapan işçileriyiz. İstanbul’un her gün 700 noktasına ulaşarak su sayaçlarını okumak ile görevliyiz. Yaklaşık 15 gündür hiçbir koruyucu malzeme verilmeden sahada koruyucu malzeme olmadan çalıştık. Onlardan istediğimiz basit bir eldiven, maske ve el dezenfektanıydı. Bunların hiçbirisi verilmedi. Bizleri her gün sahaya gönderdiler.

"Hergün tehdit ile karşı karşıyayız"

Yaşadıkları zorluklarını dile getirdiklerini belirten İSKİ çalışanı, “Yaşadığımı zorluklar karşısında bunları dile getirdik. “Ellerinizi yıkayın kendini koruyun’ diyorlar. Birçok yer kapatıldı. Bizler ise korunaksız olarak günde 700 abonenin kapısını çalıyoruz. Bugün buraya yaşadıklarımızı anlatmaya geldik” dedi.

Grup adına açıklama yapan çalışan, şunları kaydetti: 

Bize, ‘Korona virüsü var. Sizinle görüşemeyiz. Sayınızı beşe düşürüp öyle geliniz’ dediler. Bizleri her sabah 5 metrekarelik bir iş yerine üst üste 40 arkadaşımızı katarak iş dağıtanlar, mesele işçilerin sorunlarını konuşmaya gelince korona virüs nedeni ile kabul etmiyorlar. Kadrolu işçiler diye böyle bir salgın döneminde taşeron diye işçileri ikiye bölerseniz bu salgının altından kalkamayız. Her gün tehdit ile karşı karşıyayız. Bizler hangi virüsü taşıdığımızı bilmeden 65 yaş üstü ailelerimiz ile temas ediyoruz. Çocuklarımıza temas ediyoruz.. Saha çalışanı bin 400 tane arkadaşımız için tepkimizi dile getiriyoruz. 14 gün idari izin istiyoruz.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU