Yeni verilere göre genç yetişkinler de koronavirüs risk grubunda: Vaka çok ölüm az

Avrupa ve ABD'den gelen yeni veriler, genç yetişkinlerin yeni tip koronavirüse karşı sanıldığı kadar dayanıklı olmadığını ortaya koydu. İstatistikler İtalya ve ABD’de vakaların 4’te birini 19-50 yaş grubundakilerin oluşturduğunu gösterdi

Fotoğraf: AP

Çin’de 12 Aralık’ta ilk kez tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19), Asya’da 3 binin üzerinde can aldıktan sonra Avrupa ve Amerika’ya da sıçradı. Virüsün yeni merkezi olan Avrupa, ölü sayısında Asya’yı geçti.

Binlerce insanı öldüren yüz binlercesini de hasta eden virüs hakkında yapılan yeni araştırmalar, özellikle Avrupa ve Amerika’dan gelen yeni veriler, sanıldığının aksine gençlerin de virüsten etkilendiğini ortaya çıkarttı.   

 

ap.jpg
Fotoğraf: AP​​​​​​​

 

Vaka çok ölüm az 

Bloomberg'in internet üzerinden istatistik veri sunan "Statista" şirketine dayandırdığı haberinde, Avrupa'da yeni tip koronavirüsten en fazla etkilenen ülke olan İtalya'da 28 bin vakanın neredeyse dörtte birini, 19-50 yaş grubundakilerin oluşturduğu belirtildi. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin verileri de ülkede 2 bin 500 kadar yeni tip koronavirüs vakası arasında 705'inin 20 ila 44 yaşlarında olduğunu, bu kişilerden yüzde 15 ila 20'sinin hastanede tedavi altına alındığını, yüzde 4'ünün ise yoğun bakıma ihtiyaç duyduğunu gösterdi. 

Genç yetişkinlerde, yeni tip koronavirüsten ölenlerin sayısının ise çok az olduğuna işaret edildi.

Yeni tip koronavirüs salgınının patlak verdiği Çin'den gelen ilk veriler doğrultusunda, yaşlı ve diğer sağlık sorunları olan kişilerin, Kovid-19'a karşı en savunmasız grup olduğu, genç yetişkinlerde virüsün bu etkiyi yaratmadığı açıklanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU