BBG Almanya evindeki yarışmacılar salgını ilk kez canlı yayında öğrendi

Bir izleyici, şovun sunucusunu durumun boyutunun "önemini azaltmakla" suçladı

(Big Brother/YouTube)

BBG Almanya yarışmacılarına koronavirüs küresel salgınına dair bilgi sonunda canlı yayında verildi.

BBG evinde kalan 13 kişi, ilk olarak Çin'in Vuhan kentinde bildirilen hastalığın ilk vakalarına dair bilgi sahibi olsa da, programın başladığı 10 Şubat itibarıyla virüsün ne kadar geniş çaplı yayıldığını bilmeyen dünyadaki az sayıda insan arasında yer aldılar.

Köln yerleşkesindeki yarışmacılara durumun boyutlarını anlatan, Avrupa genelinde şehirlerin karantinaya alındığını gösteren ve ailelerinden mesajlar içeren bir video izletildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Emsali görüşmemiş bir durumla karşı karşıya olduğunu bilen aile üyeleri videoda neşeli mesajlar verirken, bir tanesi stokçular sebebiyle süpermarketlerde tuvalet kağıdı kalmadığından yarışmacıdan gelirken beraberinde birkaç rulo getirmesini istedi.

Haberleri öğrenmesiyle gözyaşlarına boğulan bir yarışmacı, kameraların gerisinde oturan bir doktorun haberlere dair uzun açıklamasıyla teskin oldu.

Seyircilerden biri, doktorun ve programın sunucusu Jochen Schropp'un, yarışmacıların erken ayrılmasına engel olmak için durumu "olduğundan önemsiz" gösterdiğini söyledi.

Yarışmacılara haber görüntülerinin gösterilmemiş olduğu gerçeğinin sosyal medyada alay konusu yapılması üzerine program yapımcıları BBG evi sakinlerine durumu anlatma kararı almıştı.

Hastalığın pandemi olarak nitelendirilmesinden bu yana programa yeni yarışmacı katılmadı.

Öte yandan, BBG Brezilya yarışmacılarının ocak ayından, BBG Kanada yarışmacılarının da programın başladığı 4 Mart'tan bu yana salgına dair bilgisi bulunmuyor.

Viral olan bir videoda Kanada evindeki yarışmacılar, neden evden ayrılacak ilk kişi için tezahürat yapacak seyirci olmadığını tartışırken duyuluyor.

The Independent'a açıklamada bulunan BBG sözcüsü şunları söyledi:

BBG evi sakinlerinin sağlık ve refahı önceliğimizdir. Dışarıdaki haberlere dair bilgilendirme yapılmayacağı yönündeki olağan program formatı kurallarının bu durumda geçerli olmadığı yönünde mevcut tüm yapımları geçen hafta bilgilendirdik ve Kovid-19 salgınına ilişkin gelişen durumdan ev sakinlerini bilgilendirmelerini istedik. Ev sakinlerinin çoğu bilgilendirildi, süreç bugün (17 Mart) tamamlanacak.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU