CHP'de koronavirüs tedbiri, kurultay için yetki MYK'da

CHP’de koronavirüs tehdidi yüzünden 28-29 Mart'ta yapılacak kurultayın ertelenmesi veya seyircisiz yapılması gibi seçenekler görüşüldü. Parti Meclisi kurultayla ilgili gerekli kararları almak için Merkez Yönetim Kurulu’na yetki verdi

Fotoğraf: AA

CHP Parti Meclisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Koronavirüsle ilgili gelişmelerin ele alındığı toplantıda, Enfeksiyon Uzmanı ve PM üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer tarafından geniş kapsamlı bir sunum yapıldı. 

Tıp doktoru olan bazı PM üyelerinin de değerlendirmelerde bulunduğu toplantıda, 28-29 Mart'ta yapılacak 37. Olağan Kurultay süreci de ele alındı. 

Son toplantısını yapan PM, 37. Olağan Kurultayla ilgili çalışmaları yürütmek ve gerekli kararları almak için MYK'ye yetki verdi. MYK'nin, kurultayla ilgili "erteleme", "seyircisiz yapılma" gibi gerekli kararı, gelişmelere göre vermesi bekleniyor.

Parti girişine termal kamera

CHP'de koronavirüsle ilgili tedbirler kapsamında parti girişine termal kamera konulması kararı verildi. 

Sipariş edilen termal kameranın ziyaretçilerin alındığı kapı girişine konulacağı bildirildi. 

Oluşturacağı risk değerlendirilecek 

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan PM üyesi Dr. Ali Şeker, koronavirüs tehdidinin PM'de görüşüleceğini ve sonrasında bir açıklama yapılacağını belirtti. 

Kişisel olarak ne tür tedbirler aldığının sorulması üzerine Şeker, "Bir defa bu kadar yakın olmuyoruz" yanıtını verdi. 

Koronavirüsün dünyanın bir problemi olduğunun altını çizen Şeker, şöyle konuştu:

Türkiye'nin de bir problemi artık. Bunun önlenmesi için kişisel hijyen başta olmak üzere, toplu alanlarda salgının hızla yayılma ihtimali göz önüne alındığında tedbirler hızlandırılmalı. Okullardaki hijyen konusunda ciddi eksiklikler var, onların mutlaka giderilmesi gerekiyor. Bir panik havasına girmeden tedbirler alınmalı. Günde sıtmadan yaklaşık 2 bin kişi ölüyor. Bu hastalıktan ölen sayısı ortalama 56. Bu sayı 100'e çıkabilir. Bu geçici, mevsimsel bir hastalık. Bir kaç ay içerisinde dünyada azalmasını bekliyoruz.

PM üyesi İlhan Cihaner de Türkiye'de ilk vakanın görüldüğünü hatırlatarak, kurultay gibi kalabalık bir toplantının halk sağlığı yönünde oluşturacağı risk üzerinden bir değerlendirilme yapılması gerektiğini belirterek, bunun da PM'de yapılacağını söyledi. 

Kurultayda genel başkanlık için aday adayı olup olmayacağı yönünde bir soru üzerine de İlhan Cihaner, "Bir değerlendirme sürecindeyiz onunla ilgili" yanıtını verdi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU