Karamollaoğlu: Toplu taşımada ciddi tedbir alınırsa, virüsün vereceği zarar mahdut kalır

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Türkiye'deki koronavirüs vakalarının saklandığı iddiasını doğru bulmadığını söyledi. Karamollaoğlu, toplu taşımadaki virüs riskine de dikkati çekti

Fotoğraf: AA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle teşekkür etti. Virüsle ilgili en ciddi problemin toplu taşıma araçlarında yaşanabileceğine dikkati çeken Karamollaoğlu, "Bu konuda eğer ciddi tedbirler alınabilirse, inşallah bu virüsün ülkemize vereceği zarar mahdut kalır" diye konuştu.

'Salgını saklamanın kimseye faydası olmaz'

Karamollaoğlu vaka sayısının gizlendiği ile ilgili iddialar hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

Şahsen 'bu gizlendi, üstü örtülmeye çalışılıyor, aslında bir şeyler vardır' denilmesini doğru bulmuyorum. Böyle bir salgın hastalığın dünyanın her tarafında çok hızlı bir şekilde yayılmasını birkaç günlüğüne ertelemenin kimseye faydası olmaz. Sağlık Bakanı’nın bu konuda göstermiş olduğu duyarlılık, hassasiyet önem taşıyor diye düşünüyorum.

‘Basının özgür olmadığı ülkede kalkınma mümkün değil’

Tutuklanan gazeteciler ile ilgili de görüşlerini açıklayan Karamollaoğlu, Türkiye'nin basın özgürlüğünde 180 ülke içerisinde son sıralarda yer aldığını söyledi. Karamollaoğlu, basının özgür olmadığı bir ülkenin kalkınmasının da mümkün olmadığını, böyle bir ülkede adalet ve özgürlükten söz edilemeyeceğini aktardı.

İdlib konusunda Rusya ile varılan ateşkes anlaşmasını önemli bulduklarını dile getiren Karamollaoğlu, anlaşmanın bundan sonra devam edecek barışın adımları olarak hatırlanmasını ümit ettiklerini belirtti.

‘Bu ümit verici bir adım’

Karamollaoğlu, bir gazetecinin siyasilerin eski bakanlardan Şevket Kazan'ın cenazesinde aynı fotoğraf karesinde yer almasına ilişkin sorusuna şu cevabı verdi:

Aslında elbette bir cenazede bile olsa bir araya gelebilmek önemli. Demek ki biz kavga etmeden bir araya gelebiliyoruz ama gönlümüz istiyor ki sadece cenaze merasimlerinde değil ülkenin meseleleri gündeme geldiğinde de bir araya gelmemiz sağlansın. Eğer biz, cenaze merasimlerinin dışında da belli gündemleri dikkate alarak farklı partilere mensup insanları bir araya getirir, meseleleri kavga etmeden müzakere edebilir ve çözebilirsek Türkiye o zaman çağ atlar. Bu ümit verici bir adım. İnşallah arkası gelir.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU