Erdoğan: Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye'deki insani drama kayıtsız kalma lüksü yok

Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ortak basın toplantısı düzenledi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye'deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yoktur" dedi.

Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, ortak açıklamada şunları söyledi:

Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye'deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yoktur. DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan ve şehitler veren tek NATO ülkesiyiz. Müttefiklerimizin tamamının somut desteğini bekliyoruz. NATO ittifak dayanışmasını göstermesi gereken dönemde. Sayın Genel Sekreter ittifak içindeki çalışmaların sürdüğünü ve süreci takip ettiğini söylemiştir. Düzensiz göç konusundaki değerlendirmelerimizi de aktardık. Bir müttefik ve komşu ülkenin düzensiz göç dalgasının müsebbibi olarak Türkiye'yi suçlaması akıl dışıdır. Türkiye NATO'ya NATO'da Türkiye'nin gücüne güç katıyor. NATO'nun ülkemizin savunmasına katma değer sağlamasıdır. Talep ettiğimiz desteğin daha fazla gecikmeden karşılanması önemlidir.

Stoltenberg de Türkiye'nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu vurgulayarak "Türkiye'nin ağır bir sığınmacı yükü taşıdığının farkındayız. Türkiye-Yunanistan sınırındaki olaylara dair endişemizi dile getirdik" diye konuştu.

Toplantı sonrası Erdoğan, Stoltenberg ile el sıkışmasını bekleyenlere gülerek koronavirüs hatırlatmasında bulundu.

Stoltenberg de Erdoğan'a gülerek karşılık verdi. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU