HDP’li Oluç: Basın özgürlüğü aynı zamanda iktidarı rahatsız eden haberlerin yapılmasıdır

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında son bir haftada 6 gazetecinin tutuklandığını hatırlattı. Oluç, "Gazetecilik ve haber yapmak suç değildir, halkın haber alma özgürlüğüne engel çıkarmak suçtur" dedi

Fotoğraf: hdp.org.tr

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti iktidarının, hem halkın haber alma hem de gazetecilerin haber yapma hakkına yönelik baskı yaptığını ileri süren Oluç, son 10 günde birçok gazetecinin gözaltına alındığını veya tutuklandığını söyledi.

HDP'li Oluç, iktidarın haber yapmayı suç olarak gördüğünü, gazetecilere yönelik tutumuyla basın özgürlüğünün tehlike altına girdiğini ileri sürerek, "Basın özgürlüğü iktidarın istediği haberlerin yapılması değildir, aynı zamanda iktidarı rahatsız eden haberlerin yapılmasıdır" dedi.

İktidar düşünce ve ifade özgürlüğünü çiğniyor

İktidarın sığınmacılara yönelik haber yapan bazı gazetecilerden rahatsızlık duyduğunu öne süren Oluç, "Son 1 haftada 6 gazeteci tutuklandı. Gazetecilik ve haber yapmak suç değildir, halkın haber alma özgürlüğüne engel çıkarmak suçtur. Bu iktidar çok açık şekilde düşünce ve ifade özgürlüğünü çiğnemektedir" ifadelerini kullandı.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in, "Toplumun yargıya güven duymadığı bir hukuk sisteminde, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanamaz" sözlerini anımsatan Hakkı Saruhan Oluç, şöyle konuştu:

Yargı bağımsız ve tarafsız olacak ki toplum size güven duysun. Yapmanız gereken şey, yargının bağımsız ve tarafsız davranabilmesini sağlamaktır. Ama bugün yürütme yargı üzerinde tam bir tahakküm ve baskı kurmuştur. Hakimlerin çok önemli bir kısmı, bu baskıya boyun eğmiş ve cübbelerine ilik açmıştır, düğmelerini iliklemişlerdir.

Gazetecilere yönelik son dönemdeki tutuklamaların, "yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını" gösterdiğini savunan Oluç, "Herkesin gözü önünde bir mahkemenin saldığını bir başkası tutukluyor. Yargıtay Başkanı'na bir kez daha hatırlatalım, yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı bir ülkede toplum o yargıya güven duymaz. Bugün yargının güvenini yerlere yapıştırmışsınız." dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün, "koronavirüs konusunda sosyal medya paylaşımlarıyla halkı korkuya sevk edenler hakkında işlem başlatılacağına" yönelik açıklamada bulunduğunu belirten Oluç, iktidarın halkın düşüncelerini paylaşmasını engellemeye ve kapalı bir toplum yaratmaya çalıştığını dile getirdi.

İçişleri Bakanı kadınlara düşman

HDP Grup Başkanvekili Oluç, her 8 Mart'ta olduğu gibi bu yıl da gösteri düzenleyen kadınların, polis müdahalesi ile engellenmek istendiklerini ve 34 kadının gözaltına alındığını söyledi.

Polisin müdahalesine ilişkin fotoğrafları gösteren Oluç, "Biber gazı sıkıldı, şiddet uygulandı. İşte kadınlara şiddet. İçişleri Bakanı kadınlara düşman, daha önce de kolluk güçlerini kadınların gösterisine saldırttı" diye konuştu.

Mecliste bu hafta görüşülmesi öngörülen 40 maddelik torba yasada yer alan derneklere yönelik düzenlemenin cumhuriyeti tarihinin en büyük fişleme maddeleri olduğunu ileri süren HDP'li Oluç, iktidara, derneklere yönelik bu maddelerin tekliften çıkarılması çağrısında bulundu.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU