Suriye’de hareketli gece: TSK "Şok dalga saldırıları" yapıyor

33 askeri şehit olan Türkiye, rejim hedeflerini yoğun ateş altına alıyor

Fotoğraf: Reuters

İdlib’de Rusya destekli Suriye rejiminin saldırısında 34 askeri şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri, rejim unsurlarına yönelik hedefleri ateş altına aldı. 

Askeri bir yetkilinin “Şok dalga saldırıları” olarak nitelendirdiği operasyonlarda çok sayıda rejim askeri ile milisinin öldürüldüğü belirtildi.

Önemli hedeflerden biri Hama’nın kuzeyindeki Curin Askeri Üssü’ydü. Çok sayıda zırhlı araç ile askeri personelin yer aldığı bu üste Rus özel güvenlik şirketi Wagner’e mensup savaşçılar ile Rusya destekli rejim yanlısı bir örgüt olan Kaplan Kuvvetleri’ne bağlı milislerin bulunduğu öğrenildi.

TSK'nın operasyonlarında, Suriye ordusunun bazı komuta merkezleri, Lübnan Hizbullah örgütüne ait bir karargah ile kimyasal harp merkezlerinden birinin de vuruldu.

Operasyonlarda öldürülenler arasında rütbeli subaylar da var.

F-16'lar içeriden vurdu

TSK operasyonlarında Kasırga füzeleri ile F16’lar da kullanıldı. F-16’lar bu operasyonlara Türkiye hava sahası içinden katıldı.

Yetkiller, operasyonlarda silahlı insansız hava araçlarından da (SİHA) güçlü bir şekilde faydalanıldığını belirtti. 

Milli Savunma Bakanlığı, operasyonlarda 8 tank, 4 zırhlı muharebe aracı, 5 obüs ve 2 çok namlulu roketatarın imha edildiğini, 56 “rejim unsurunun” da etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU