ABD Dışişleri: Türkiye'ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib'de Türk askerlerine yönelik hava saldırısına ilişkin açıklamada bulundu

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib'de Türk askerine yönelik rejim tarafından düzenlenen saldırıyı kınayarak, "NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz" açıklamasını yaptı.

İdlib'deki rejim saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, sahadan gelen haberlerin farkında olduklarını ve daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halinde olduklarını belirtti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye'nin yanındayız ve Esed rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye'ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz.

İdlib'de 33 asker şehit oldu

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib'de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurlarının hava saldırısına uğradığını ve 33 askerin şehit olduğunu duyurdu.

32 yaralı olduğunu ifade eden Doğan hastanedeki yaralı askerlerin hayati tehkikesi bulunmadığını söyledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU