Sağlık Bakanı’ndan Şirin Payzın’a: Termal kamera taramasından geçişinizi gösteren görüntüleri izin verirseniz buradan paylaşabilirim

Payzın, İstanbul Havaalanı’nda yeterince önlem alınmadığını iddia etmişti

Kolaj: Independent Türkçe

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul Havaalanı’nda corona salgınına dair hiçbir önlem yok” diyen gazeteci Şirin Payzın’a yanıt verdi.

Koca, “Şirin Hanım, termal kamera taramasından geçişinizi gösteren görüntüleri izin verirseniz buradan paylaşabilirim. Sizi iyi görünce zahmet vermedik” dedi.

Koca, Payzın’a verdiği yanıtta gülücük ifadesi de kullandı.

Payzın, İtalya’dan geldiğini ve bu ülkenin koronavirüs salgınında üçüncü ülke olduğunu ifade ederek, “Ne kontrol yapıldı ne görevliler maskeli. Ekranda saçma sapan konuşanları dinleyip kelle paça yiyoruz bize bir şey olmaz mı diyor yönetenler?” ifadelerini kullanmıştı.

Payzın paylaşımının devamında, “AB ülkelerine girişte uçaktan çıkar çıkmaz özel giysileri ve termal tarayıcılarıyla görevliler karşılıyor. Herkese göz kontrolü yapıyorlar. İstanbul Havaalanı‘nda geçtim kontrolü önlemi hatırlatan bir masa, işaret bile yok” demişti.

“Bagaj bölümüne giderken bir kamera var” diyen Payzın şu ifadeleri kullanmıştı:

AB’de gibi görevlilerin gözünüze tutup taradığından değil. Fotoğraf makinesi gibi ama etrafında görevli yok? Kameranın gördüğünü kim görüyor? Başka yerden mi okunuyor kamera görüntüleri?

Termal kamera önlemi

İstanbul Havalimanı’nda koronavirüse karşı termal kamera konulmuştu.

Kameradan bir döneme kadar sadece Çin’den gelen yolcular geçiyordu. 

Ancak virüs tehlikesinin artması üzerine, bu kontrolden geçecek uçuşlara başka ülkeler daha eklendi.

Termal kameradan geçen yolcuların vücut ısılarının 38 derece ve üzerinde olması halinde termal kamera, yolcuları yeşil göstererek sinyal veriyor.

Bu durumda da ilk müdahale havalimanında yapılıyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU