Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüsün bize gelme durumu her an olabilir

Fahrettin Koca, komşu ülke İran’da da görülen koronavirüsün şu an Türkiye’de bulunmadığını, yine de her an olabileceği için tedbirlerin katı alındığını ifade etti

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasına Türkiye’de rastlanmadığını söyledi. Koca, "Eninde sonunda bize de gelebilir demiyorum, bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran’da ciddi bir salgın var" dedi.

"Hazırlıklıyız”

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtlayan Koca şöyle devam etti:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Kontrollü olmamız lazım. Yeni kaynaklar oluşuyor. Biz bu ülkelerden ülkeye girişi önlemek için çaba sarf ediyoruz. Her noktada hazır olduğumuzu söyledik. 81 ilde referans hastaneleri oluşturduk. Hazırlıklıyız. Önemli olan ülkeye girişi ne kadar geciktirilebilirse, bizim için daha başarılı olur"

"Sınır bölgesinde sahra hastaneleri oluşturuldu"

Sınır bölgesinde sahra hastaneleri oluşturulduğunu belirten Koca, "Kum ve Meşhed geçmişi olanları 14 gün sınır ve sınıra yakın bölgede tutmak, ülke içine almamak yeni yaklaşımımız. Kum ve Meşhed öyküsü ve teması olanları mutlaka karantinaya alıyoruz" dedi.

İran’dan gelen hiçbir yolcuda çıkmadı

Koronavirüs vakalarının gizlendiği iddiasına ilişkin Bakan Koca, "Tedavi zincirini bırakıp,'Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz' mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi? DSÖ'den bir şeyi gizleyebilir misiniz? Gizlediğinizde bir daha dünyada bir yeriniz olabilir mi?" ifadesini kullandı.

Koca, "İran'dan gelen hiçbir yolcumuzun sonuçlarının pozitif olmadığını, hepsinin negatif olduğunu çok rahat söyleyebiliriz" dedi.

fahrettin-koca-korona-aa.jpg
Fotoğraf: AA

 

Alınacak tedbirler

Koca, salgına karşı alınacak tedbirleri şu şekilde sıraladı:

  • Kişisel hijyen ve el yıkaması çok önemli. Normal sabunla 20 saniye yıkama yeterli.
  • Tek kullanımlık mendiller kullanın.
  • Bu dönemde 1 metreden yakın mesafeye girmeyin.
  • Gripli olanlar mutlaka maske kullanmalı. Herkesin maske kullanmasına gerek yok.
  • Kalabalık, yoğun ortamlara mümkün mertebe girmeyin.
  • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

Uçak neden Ankara’ya indi?

Sağlık Bakan, İstanbul’a giden İran uçağının neden Ankara’ya indiğine yönelik soruya, "Riski minimalize etmek için karantinaya ya da gözleme almamız gerektiğine karar verdik. Uçağı niye Ankara'ya çevirdik. Daha önce geçmişte hastane hazırdı, İstanbul'da hazır olan hastaneler var. Daha önce de personelin deneyiminin varlığı Ankara'yı daha uygun gördük" şeklinde yanıt verdi.

"Havalar ısınınca etkisi azalabilir”

Koronavirüsün grip gibi bulaştığını, özellikle şu dönemde kişisel hijyen ve el yıkamanın çok önemli olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu:

"Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olan, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı. Özellikle sağlık personelinin teması sebebiyle ciddi korumaya alınması gerekiyor, bütün tedbirlerle hizmeti sürdürüyoruz. Hava sıcaklığının artmasıyla bu salgının azalacağı yönünde dünyada, DSÖ'de ve bizim Bilim Kurulu'nda bir kanaat söz konusu"

"Antiviral ilaç henüz bulunmadı"

Bakan Koca, "Koronavirüs 33 ülkede görüldü, Türkiye'de yok, olmaması için gayret içindeyiz. Vatandaşımız panik havası içinde olmasın" ifadesini kullandı.

Uçuşların durdurulması konusunda Koca, "Üçüncü bir ülkeyle ilgili karar alınmadı" dedi.

Sağlık Bakanı Koca, "Dünyada koronavirüse yönelik spesifik, bulunmuş bir antiviral ilaç henüz yok" diye konuştu.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU