28 Şubat’ta Sincan'da tankları yürüten Hikmet Köksal hayatını kaybetti

Solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Köksal, Sincan’da tankları yürüten isim olarak yargılandığı 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası almıştı

Hikmet Köksal, 28 Şubat'ın yıldönümünden iki gün önce hayatını kaybetti / Fotoğraf: AA

Eski Kara Kuvvetleri Komutanlarından Hikmet Köksal İstanbul'da 88 yaşında hayatını kaybetti. Köksal’ın vefatı 28 Şubat’ın 23’üncü yıldönümünden iki gün önce oldu.

Edinilen bilgiye göre, solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren 37'nci Kara Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Köksal, yarın öğle namazı sonrasında İstanbul'da Büyük Selimiye Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından defnedilecek.

Askeri törenle defnedilecek

Sincan’da tankları yürüten isim olarak yargılandığı 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan ve rütbeleri sökülen Köksal, cezaya ilişkin Yargıtay süreci henüz bitmediği için askeri törenle defnedilecek.

Ege Ordu ve 1. Ordu Komutanlıkları görevinde de bulunan Köksal, 26 Ağustos 1996'da atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1 Eylül 1997'de yaş haddinden emekliye ayrılmıştı. Köksal, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan 21 sanık arasında yer alıyordu.

hikmet köksal.jpg
Hikmet Köksal, Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı dönemde / Fotoğraf: AA

 

Köksal, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 13 Nisan 2018’de verdiği kararla "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devşirmeye iştirak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cezalar duruşmadaki iyi halleri nedeniyle müebbet hapse çevrilmişti.

Davada yargılanan 21 sanık, yaş ve sağlık durumları gözetilerek tutuklanmamış ancak yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

sincan.jpg
Sincan'da yürütülen tank / Fotoğraf: AA

 

Tank savunması: Yola zarar vermeyelim diye Sincan'dan geçtik

Hikmet Köksal 28 Şubat davasında "Sincan’da tankları neden yürüttünüz" sorusuna şöyle yanıt vermişti:

"Sincan’da tankların yürütülmesi kadar istismar edilmiş bir olay görmedim. Enteresandır ki bu kadar önemli görülen, abartılan, hâlâ 3 tane tankın televizyon monitörlerinde tehdit unsuru gibi gösterildiği olayın tehditle, korkutmayla hiçbir ilgisi yoktur. Bu olay olduğu zaman Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda en üst düzeydeki insan bendim. Hiçbir kişi arayıp da ‘Bu tankları niye yürüttün?’ diye sormadı. Herkes istediğini yazdı, istediğini düşündü. Halbuki tanklar, yıllık eğitim planının gereği olarak Sincan’dan geçti. Neden Sincan? Sincan şehir merkezi değil. Ankara, İstanbul gibi yerlerde ana yola zarar vermeyelim, trafiği aksatmayalım diye... Üstelik her zaman kullandığımız yolda bir köprü tamiratı vardı, oradan geçemedik"

 

Ankara Sincan’da Ocak 1997’de düzenlenen Kudüs gecesinde İran Büyükelçisi’nin yanı sıra Ortadoğu’dan bazı misafirlerin gelmesi ‘irtica geliyor’ tartışmalarına neden olmuş, bunun üzerine Sincan’da 30 Ocak’ta tanklar geçiş yapmıştı. Bu olay 28 Şubat’a giden yolun önemli adımlarından sayıldı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU