FBI yetkilisi: Rusya, Amerikalıların başkanlık seçimlerine güvenini sarsmayı hedefliyor

FBI'ın Dış Etkiler Görev Gücü'nden bir yetkili, Rusya'yı yanlış bilgi yayma amaçlı küstah operasyonlar düzenlemekle suçladı

Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğu 2016 seçimlerine Rusya'nın müdahalesinin olduğu iddia ediliyordu (AFP)

Bir FBI yetkilisi, Rusya'nın ABD seçimleri yaklaşırken Amerikalıların "kendilerini parçalamasını" seyretmek istediği uyarısında bulundu.

FBI'ın Dış Etkiler Görev Gücü'nde bölüm şefi yardımcısı David Porter, Rusya'yı yanlış bilgi yaymayı amaçlayan operasyonlar düzenlemekle suçladı.

Porter bunun, toplumdaki bölünmelerden istifade etmeye yönelik bir çaba olduğunu ve ABD seçimlerinin doğruluğu ve liderlerinin etkili yönetim becerileri hakkında şüphe tohumları ektiğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Porter, "Esas amaç; gerçeğin belli bir versiyonunu yaratmak değil, hakikati gizlemek, gerçeği bulma kabiliyetimizi aşındırmak ve böylece hiçbir haber kaynağına veya anlatıya güvenilemeyeceği duygusunu yaratmak" dedi.

FBI yetkilisi, toplantıya veya Rusya'nın belli bir adayı tercih edip etmediğine dair bir şey söylemedi. Bununla birlikte Porter, Rusya'nın genellikle gerçekle kurgu arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmayı ve Amerika'nın demokratik kurumlarına olan güveni sarsmayı amaçlayan bir "bilgi çatışmasıyla" iştigal ettiğini belirtti.

FBI, Rusya'nın 2016 başkanlık kampanyasına geniş çaplı müdahalesinden sonra Dış Etkiler Görev Gücü'nü kurmuştu.

Söz konusu timin görev alanı, öncelikle Rusya'ya odaklanmakla birlikte Çin, Kuzey Kore ve İran gibi hasımların etki operasyonlarına karşılık verme çalışmalarını da kapsıyor.

Fakat Porter, Pekin'in hedefinin ABD'de kaos yaratmaktansa kendi ekonomisini geliştirmek olduğunu söyledi.

Porter, "Basitçe ifade edecek olursak, Rusya bizim kendimizi parçalara ayırmamızı isterken, görünüşe bakılırsa Çin daha çok ekonomimizin nesiller boyunca aşamalı küçülmesinin icabına bakacaktır" dedi.

Porter bu konuşmayı, istihbarat yetkilileriyle Temsilciler Meclisi'ndeki parlamenterler arasında 2020 seçimlerinde yabancı ülkelerden gelebilecek tehditler üzerine gerçekleşen gizli bir briefingin akabinde birbiriyle çelişen açıklamaların ortaya çıkmasından sadece birkaç gün sonra Amerikan Kongre Binası'nda düzenlenen bir seçim güvenliği konferansında yaptı.

 

 

İstihbarat yetkilileri briefing hakkında halka açık bir yorumda bulunmadı. Bir istihbarat yetkilisi, parlamenterlere Rusya'nın doğrudan Donald Trump'a yardım etmeye çalıştığının söylenmediğini belirtti.

Ancak toplantıya katılan diğer isimler, kendilerine Kremlin'in Trump'ın adaylığına yardım etmeye çalıştığının anlatıldığını kaydetti.

Adalet Bakanlığı'ndan eski ulusal güvenlik avukatı Carrie Cordero ise toplantı hakkında kamuya hiçbir bilgilendirmenin yapılmamasından yakındı.

Yakın tarihli bir Senato İstihbarat Komitesi raporu Barack Obama yönetimini, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde Rusya'nın müdahalesi konusunda yeterince şeffaf olmamakla suçlamıştı.

Cordero, "Teşvik ettiğim esas mesele, hükümetin mevcut seçim tehditlerini gösteren bilgiler hakkında daha açık olmasıdır" dedi.

Cordero, meseleye dair haberlere bakıldığında komiteye iletilen mesajın tam olarak ne olduğunun belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Associated Press'ten de yararlanılmıştır

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kaldırarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU