Küresel piyasalarda koronavirüs etkisi hissediliyor, tedirgin eden salgın ile ilgili Merkez Bankası Başkanı da konuşacak

Koronavirüs salgınına ilişkin endişeler, küresel piyasalarda negatif etkisini sürdürürken, yurt içinde bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal'ın yapacağı konuşma takip edilecek

Fotoğraf: AA

Piyasalarda Kovid-19 salgınına ilişkin endişeler devam ederken, haber kirliliği de sert dalgalanmalara yol açıyor. Çin'de salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 665’e yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybetti, 508 yeni Kovid-19 vakası saptandı.

Virüs için aşı bulunup bulunmadığı ve zamanlaması gibi konulardaki haber kirliliği devam ederken, virüsün İtalya, Güney Kore ve İran başta olmak üzere diğer ülkelerde de görülmesi pay piyasalarında sert düşüşe neden oluyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Altın ve ABD tahvilleri değer kazanıyor

Pay piyasalarındaki sert düşüş devam ederken, güvenli liman alımları, altın ve ABD tahvillerinin değer kazanmasını sağlıyor.

ABD'de dün Dow Jones endeksi yüzde 3,56, S&P 500 endeksi yüzde 3,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,71 değer kaybetti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri, riskten kaçan yatırımcıların talepleri ile Temmuz 2016'dan bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 1,3520'ye kadar geriledi. 

Altının ons fiyatı ise dün 1.689,4 dolar ile Ocak 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından etkisini artıran satışlarla 1.650 dolar seviyelerinde dengelendi.

 

ABD borsa AFP.jpg
ABD tahvilleri değer kazanmaya devam ediyor/ Fotoğraf: AFP​​​

 

Virüs salgını Avrupa piyasalarına da bulaştı

Bu gelişmelerle dün Avrupa borsaları da sert düşüşünü ikinci işlem gününe taşıdı. İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 5,43, Almanya'da DAX endeksi yüzde 4,01, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,34 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,94 değer kaybetti. 

Uluslararası hava taşımacılığı 30 milyara dolara yakın gelir kaybı yaşayabilir

Analistler, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği'nin (IATA) Kovid-19 nedeniyle küresel hava yolu endüstrisinin 30 milyar dolara yakın gelir kaybı yaşayabileceği uyarısı yapmasının ardından dün hava yolu sektörü hisselerinde sert düşüşler görüldüğünü bildirdi.

Alman hava yolu firması Lufthansa’nın hisseleri dün yaklaşık yüzde 8, EasyJet yüzde 16,4, Ryanair Holdings hisseleri yüzde 13,5 ve International Airlines Group'un (IAG) hisseleri yüzde 9,2 değer kaybetti. 

 

Havalimanı Reuters.JPG
Uzmanlar, uluslararası hava taşımacılığının 30 milyara dolara yakın gelir kaybı yaşayabileceğini belirtiyor/ Fotoğraf: Reuters​​​

 

Yurt içi piyasalar da durum ne?

Yurt içinde, azalan küresel risk iştahı ve devam eden jeopolitik risklerin etkisiyle analistlerin önemli destek olarak nitelendirdiği 113.400 seviyesini gören BIST 100 endeksi, günün ikinci yarısında etkisini artıran tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi etti ve günü yüzde 1,75 azalışla 114.789,21 puandan tamamladı. 

Dün 6,16 seviyesini test etmesinin ardından düşüşe geçen ve 6,1140'tan kapanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,1050 seviyesinde işlem görüyor. 

Piyasalar, Merkez Bankası Başkanı Uysal açıklamalarına odaklandı

Bugün saat 18.00'de TCMB Başkanı Murat Uysal'ın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda yapacağı konuşmanın piyasaların odağında yer aldığını ifade eden analistler, Uysal'ın konuşmasında, gelecek dönem para politikalarına ilişkin ipuçların aranacağını söyledi.

Analistler, Kovid-19 salgını ve Suriye'ye ilişkin haber akışı ile Almanya'nın büyüme verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 113.400'ün destek, 117.200 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, dolar/TL'de ise 6,10-6,15 bandının öne çıktığını söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Almanya, 2019 yılı 4. çeyrek GSYH

17.00 ABD, aralık ayı konut fiyat endeksi

18.00 ABD, şubat ayı tüketici güveni ve Richmond Fed sanayi endeksi

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU