Koronavirüs salgını dünya piyasalarına da yayıldı

Koronavirüs salgınına yönelik endişelerin artması, ABD, Avrupa ve Asya piyasalarına değer kaybettirdi

Fotoğraf: Reuters

Çin'de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 619'e ulaştı.

Çin'de salgın nedeniyle ölümler devam ederken, İtalya, Güney Kore ve İran başta olmak üzere başka ülkelerdeki vaka sayılarındaki artış endişelerin artmasına neden oluyor.

Salgının birçok ülkeye yayılması küresel piyasalarda da negatif etki oluşturdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünya piyasaları virüsten negatif etkilendi

Salgının ekonomiye etkilerinin artık daha yüksek sesle tartışıldığı bir ortamda, ABD'de cuma günü açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) 50,8 ile son 6 ayın en düşüğüne inmesi ve bileşik PMI'nın 50 seviyesinin altına inerek daralmaya işaret etmesi dikkati çekti.

Azalan küresel risk iştahı ile ABD'nin 30 yıl vadeli tahvil faizi, yüzde 1,89 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Altının ons fiyatı 1.679,7 dolar ile 7 yılın zirvesini görürken, Brent petrolün varil fiyatı yeni haftanın açılışında yüzde 2,3 azalışla 56,5 dolara düştü.

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan PMI verilerinin beklentilerin belirgin şekilde altında kalması sonrası Dow Jones endeksi yüzde 0,78, S&P 500 endeksi yüzde 1,05 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,79 değer kaybetti.

Dolar endeksi ise analistlerin önemli direnç olarak nitelendirdiği 100 seviyesinde etkisini artıran kar satışları ile yüzde 0,5 değer kaybederek 99,3'ten kapanması sonrası bugün tekrar 99,6 seviyesine çıktı.

Avrupa tarafında, İtalya'da koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 3'e yükselmesi ve son verilere göre salgının toplam 152 kişiyi etkilemesi sonrası ülkede Venedik Karnavalı ile Lombaridya ve Veneto bölgelerindeki spor etkinlikleri iptal edildi. Komşu ülkeler, İtalya sınırına ilişkin güvenlikleri artırırken, piyasalardaki risk algısı yükselmeye devam etti. 

Cuma günü İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,22, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,62, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,54 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 değer kaybetti. 

Asya piyasaları değer kaybetti

Bugün Asya piyasalarında azalan risk iştahının piyasalara etkisi belirgin bir şekilde arttı. Güney Kore'de Kospi endeksi, ülkedeki koronavirüs salgınına ilişkin haberlerle bugün yüzde 3'ün üzerinde değer kaybederken, Çin'de ise ekonomi yönetiminin verdiği gevşek para politikasına ilişkin sinyallerle düşüşü sınırlanan Şanghay bileşik endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,4 altında bulunuyor. Japonya'da ise resmi tatil dolayısıyla bugün piyasalarda işlem gerçekleştirilmiyor. 

 

Hong Kong Borsa AP.jpg
Asya piyasaları koronovirüs haberleriye bugün de değer kaybı yaşadı -  Fotoğraf: AP

 

Türkiye piyasaları ne durumda?

Yurt içinde, cuma günü analistlerin destek olarak nitelendirdiği 114.500 seviyelerine kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen alımlarla yükselişe geçerek günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,03 artışla 116.829,39 puandan tamamladı. Dolar/TL ise yüzde 0,26 artışla 6,1167'den kapanması sonrası yeni haftaya 6,1205 seviyesinden başladı.

Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra açıklanan değerlendirmeye göre, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin "BB-" seviyesindeki kredi notunu ve "durağan" görünümünü teyit etti. Değerlendirmede, Türkiye'nin 2020 yılı büyüme beklentisinin yukarı yönlü revize edilerek yüzde 3,1'den yüzde 3,9'a yükseltilmesi dikkati çekti. 

Analistler, Suriye'ye ilişkin gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirterek, koronavirüs salgını haberlerinin de küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Kürüsel hava taşımacılığı 29 milyar dolar zarar edebilir

Birçok sektörün tedarik zincirilerinin yanında hizmet sektörü şirketlerini de olumsuz etkileyen koronavirüs salgını endişeleri, havayollarını da zarara uğratması bekleniyor

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), küresel hava taşımacılığı talebinin koronavirüs salgını sebebiyle 2009’dan bu yana ilk kez düşeceğini öngörüyor.

Çin havaalı AP.jpg
Başta Çin merkezli havayolları olmak üzere, küresel hava yolu şirketlerinin 29 milyar dolar zarar etmesi bekleniyor- Fotoraf: AP

 

Buna göre, küresel havayolu şirketlerinin toplamda en az 29 milyar dolar zarar etmesi bekleniyor.

IATA öngörüsüne göre bu kayıp ağırlıklı olarak Asya-Pasifik bölgesinde görülecek.

Çin merkezli havayollarının salgın sebebiyle 12.8 milyar dolar zarar etmesi beklenirken, buna paralel olarak IATA küresel havayolu hizmeti talebinin yüzde 0.6 daralacağını öngörüyor.

Birlik, 2020 yılında küresel havayolu talebinde koronavirüs salgını öncesi yüzde 4.1 artış bekliyordu.

ABD ve Almanya’nın büyümesi öne çıktı

Bu hafta veri takviminde, ABD ve Almanya'nın büyüme verilerinin öne çıktığını aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 114.500 seviyesinin destek, 119.500 puanın direnç konumunda olduğunu söyledi. Analistler, dolar/TL'de ise 6,0900-6,1250 bandının takip edileceğini bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle: 

10.00 Türkiye, şubat ayı reel sektör güven endeksleri

10.00 Türkiye, şubat ayı kapasite kullanım oranı Reel Kesim Güven Endeksi 

12.00 Almanya, şubat ayı Ifo endeksleri

16.30 ABD, Chicago Fed ulusal aktivite endeksi

18.30 ABD, Dallas Fed imalat sanayi endeksi

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU