Filistin mücadelesinin simge ismi Leyla Halid: Türkiye'nin İdlib'e girme hakkı yok

"Bu müdahale, işgalin başka bir biçimidir. Türkiye’deki Kürtlere baskı uygulayanlar ile İdlib’e girenler aynıdır"

Leyla Halid / Fotoğraf: Evrensel

Filistin tarihinin önemli isimlerinden Leyla Halid, Türkiye'nin Suriye'nin İdlib kentinde yürüttüğü opersayon hakkında değerlendirmede bulundu.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Politbüro üyesi Halid, Evrensel gazetesinden Birkan Bulut'a konuştu.

"Türkiye'nin İdlib'e girme hakkı yok" diyen Halid, "Bu müdahale, işgalin başka bir biçimidir. Türkiye'deki Kürtlere baskı uygulayanlar ile İdlib'e girenler aynıdır" dedi.

"Mesela Suriye'nin Antakya'ya ya da Ankara'ya girme hakkı var mı?" diye soran Halid şöyle devam etti:

"Bu ajandayı ABD yürürlüğe koydu ve işbirlikçileriyle hayata geçiriyor. Öte yandan NATO, Türkiye sözde halka yardım için Libya’ya giriyor, silah ve mühimmat gönderiyor"

"Erdoğan Filistin'i desteklediğini söylüyor ama..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin meselesine yaklaşımı ile ilgili soruya yanıt veren Halid, Erdoğan'ın sürekli Filistin halkının yanında olduğunu ilan etmesine rağmen İsrail ile asker iş birliğini sürdürdüğünü ifade etti.

Halin şöyle konuştu:

"Filistin halkına yardım etmek isteyen herkes İsrail ile ilişkilerini kesmelidir. Birçok ülke Filistin halkının mücadelesini desteklediğini söylüyor ama arkadan İsrail ile iş birliği yürütüyor. Mesela Erdoğan sürekli Filistin halkının yanında olduğunu ilan ediyor ama İsrail ile askeri iş birliği çok köklü ve hiç durmadı. Ayrıca ordusunu başka bir ülkeye gönderiyor, Suriye’nin daha fazla yıkımına sebep oluyor"

ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" adlı barış planına tepki gösteren Halid, "Bu proje barış planı değil, Filistin’e düşmanlık ilanıdır. Trump ve Netenyahu’nun yaptığı sunumda Filistin-İsrail çatışmasının sona erdirilmesi, Filistinlilerin ülkenin dar bir kısmına hapsedilmesi anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

 

Evrensel, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU