Türkiye idamla yargılanan İhvan üyesini Mısır'a iade etti

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Abdulhafiz Hüseyin'in üllkesine geri gönderildiği belirtildi

Fotoğraf: Twitter

İLKHA'dan Fırat Arslan'ın haberine göre Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed Abdulhafiz Hüseyin Somali'den 16 Ocak akşamı İstanbul Atatürk Havalimanı geldi.

17 Ocak günü sabah saatlerinde elektronik vize işlemlerini yaptığı esnada Mısır tarafından istenilen suçlular arasında olduğu tespit edildi.

İhvan mensubu olduğunu ve Mısır'da hakkında idam kararı olduğunu belirten Hüseyin siyasi sığınma talebine bulundu ancak talebi kabul edilmedi.

Yapılan işlemlerin ardından Muhammed Abdulhafiz Hüseyin 18 Ocak'ta Mısır'a gönderildi.


Mısırlı analist: Suçu ispatlanana kadar tutulmalı

Konu hakkında İLKHA'ya konuşan ve İstanbul'da ikamet eden Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin eski müsteşarı Siyasi İlimler Profesörü Seyfeddin Abdulfettah Türkiye hükümetinden bu gibi sorunlarla karşılaşılmaması için havalimanındaki güvenlik güçlerinin, hayati tehlikesi bulunup siyasi iltica talebi olan kişilerin durumlarının tam anlamıyla ortaya çıkarılana kadar süre vermesini istedi.
 

 

Abdulfettah, haklarında suç işlediği yönünde iddia olanların, bu durumunun ispatlanması, kendilerine kefil olacaklar vasıtasıyla kefaletle serbest bırakılma hakkı tanınmasının insani ve hukuki anlamda önemli olduğunu belirtti.

Profesör Abdulfettah, siyasi sığınma talep edenlerin ülkeye kabul edilmeseler dahi hayatlarını devam ettirebilecekleri güvenli bir ülkeye yönlendirilme hakkının sağlanmasını da talep etti.

Müfid Yüksel: İhvan mensuplarını gönderen polisler açığa alınmalı

Öte yandan yazar Müfid Yüksel, Muhammed Abdulhafiz Hüseyin'in Mısır'a iade edilmesine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.
 


Yüksel "Türkiye istihbaratı ve emniyeti, diğer bazı 'İhvan' mensuplarını da Mısır'a teslim edecek gözüküyor. Bunun derhal önü alınmalı. İade işlemini gerçekleştiren havalimanındaki emniyet mensupları açığa alınıp, haklarında soruşturma açılmalı" dedi.

 

DAHA FAZLA HABER OKU