Hindistan, Birleşik Krallık'taki müzeden 15.yüzyıla ait "çalıntı" heykeli iade etmesini istedi

Ashmolean Müzesi yaklaşık bir metre boyunda ve Tamil asıllı şair-aziz Tirumankai Alvar’ı betimleyen heykeli Sotheby’s müzayede şirketinden 1967’de satın almıştı

(Oxford Üniversitesi / Ashmolean Müzesi)

Hindistan hükümeti, Oxford’daki Ashmolean Müzesi’nden 15. yüzyıldan kalma bronz heykeli iade etmesi için resmi talepte bulundu.

The Guardian gazetesi, bağımsız bir bilim insanın araştırmasının görünüşe göre aziz Tirumankau Alvar’ın heykelinin 1957’de fotoğraflandığı Tamil Nadu eyaletindeki Sri Soundarrajaperumal tapınağından çalındığını ve bir kopyasıyla değiştirildiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Hindistan Yüksek Kurulu Sözcüsü Rahul Nangare, Tamil Nadu polisinin raporunun “açık biçimde orijinal heykelin çalındığını, sahtesiyle değiştirildiğini ve çalıntı heykelin şu anda Ashmolean Müzesi'ndekiyle aynı olduğunu gösterdiğini” söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ashmolean Müzesi'ne “bu konuda önceden attıkları adımlar için” teşekkür eden Nangare, “kültürel miraslarının şüpheli çalıntı parçalarıyla mücadele ederken diğer müzelerin de bu örneği izlemelerini” umduğunu ifade etti.

Ashmolean Müzesi yaklaşık bir metre boyunda ve Tamil asıllı şair-aziz Tirumankai Alvar’ı betimleyen heykeli Sotheby’s müzayede şirketinden 1967’de satın almıştı.

Ashmolean müzesinin sözcüsü, heykelle ilgili hiçbir hak iddia edilmediğini söyledi. Sözcü, “Sotheby’s kataloğuna göre, bronz heykel Dr. JR. Belmont’un (1886-1981) koleksiyonundan satıldı. Bronz heykelin Belmont’un koleksiyonuna nasıl girdiğine ilişkin şu anda bulguya sahip değiliz. Hindistan yüksek kurulunun desteğiyle araştırmayı sürdürüyoruz” dedi.

Ashmolean Müzesi, söz konusu bilim insanının araştırmasının, Avrupa ve ABD’deki koleksiyonlarda bulunan bazı diğer bronz heykellerin kaynağını da gündeme getirdiğini belirtti.

Soruştura kapsamında müzeden bir yetkilinin kısa süre içinde Hindistan’ı ziyaret etmesi planlanıyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/news

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU