Irak’ta güvenoyu için toplanan parlamentoda tartışmalar yaşandı

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, yeni kabinedeki bakanların isimleri ellerine ulaşmaması halinde olağanüstü oturumun düzenlenmesinin mümkün olmadığını söyledi

Irak parlamentosunda sert tartışma / Fotoğraf: AA

Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, yaptığı yazılı açıklamada, "Kabinede yer alacak bakanların isimleri ile çalışma karneleri hakkında herhangi bir bilgi tarafımıza teslim edilmediği müddetçe, kabineye güvenoyunun verilmesi için olağanüstü oturum tarihinin belirlenmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı. 

Sünni olan Meclis Başkanı, kabinede yer alacak bakanların isimlerinin meclis başkanlığına iletilmesi halinde gerekli hazırlıkların yapılacağını söyledi. 

Öte yandan Şii olan Meclis Başkan Yardımcısı Hasan el-Kaabi de yayımladığı açıklamada, meclisin pazartesi günü düzenlenmesi öngörülen olağanüstü oturum için gerekli hazırlıkları yapmakla yükümlü olduğunu bildirdi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kaabi, Muhammed Tevfik Allavi'ye destek veren İran'a yakın Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu'nun üyesi. 

Allavi, 19 Şubat'ta yaptığı açıklamada, kabinesini siyasi partilerden uzak, bağımsız kişilerden oluşturacağını belirterek Meclis'i 24 Şubat Pazartesi güvenoyu için olağanüstü oturuma çağırmıştı. 

Barzani'ye yakın isimden gizli anlaşma çıkışı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Kürt siyasi partilerden oluşan bir heyet, 20 Şubat'ta başkent Bağdat'ta giderek Allavi ile yeni kabinedeki Kürt kotalarını görüşmek için bir araya gelmişti. 

Heyete yer alan Muhammed İlhanlı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, başbakan adayı Allavi ile görüşmelerinden herhangi bir sonucun elde edilmediğini ve Erbil'e döndüklerini açıklamıştı. 

Eski Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Irak Meclisi Milletvekili Ahmed Sefari, partisinin internet sitesine yaptığı açıklamada, Allavi'nin sadece Şii iki siyasi parti lideri, Sadr Hareketi lideri

Mukteda es-Sadr ve Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ile gizlice anlaştığını ileri sürerek "Ancak Kürt ve Sünnilerle anlaşma yapmadı. Bu yüzden pazartesi düzenlenecek oturuma katılıp katılmayacağımızı bilmiyoruz" demişti. 

Sünniler oturumu boykot edecek 

Irak Meclisi'ndeki Sünni Güçler Birliği Koalisyonu da hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi'nin oluşturacağı kabineye güvenoyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Meclis'te 57 vekile sahip Sünni Güçler Birliği Koalisyonu Üyesi Muhammed Kerbuli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Halkın ve göstericilerin Allavi hükümetinin Meclis'ten geçmemesi yönündeki talep ve tutumunun yanında yer alıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Ne olmuştu? 

Irak'ta 1 Ekim'de hükümete yönelik protesto gösterileri başladı. 

Öfkenin uzun süre sokaklarda dinmemesi, çok sayıda göstericinin ölmesi ve yaralanması üzerine Adil Abdulmehdi, istifa etti. 

Bunun üzerine Irak Cumhurbaşkanı Berhen Salih, Allavi'yi hükümet kurmakla görevlendirdi. 

1 Şubat'ta görevi alan Allavi, çeşitli görüşmeler gerçekleşleştirdikten sonra geçen pazar günü hükümetini ilan edeceğini söyledi. 

Ancak müstakbel başbakan adayı Allavi, kabinesinden kimlerin yer alacağını açıklamadı ve Irak Parlamentosu'nda grubu bulunan siyasi partilere kabinede yer alacak kişilerin isim listesini sunmadı.  

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU