Bilirkişi raporundan: Rıza Sarraf'ın tarihi köşkte izinsiz tadilatı görüntü kirliliği

Kandilli'deki tarihi köşkte, izinsiz tadilat yaptırdığı gerekçesiyle Rıza Sarraf ile Firuz Akın Han'ın yargılandıkları dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuna göre, köşkte yapılan tüm değişikliklerin taşınmaza zarar verdiği vurgulandı

Fotoğraf: AA

Kandilli'deki korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen yalıda, izinsiz inşa ve fiziki müdahale yaptırdığı iddia edilen Rıza Sarraf ile inşaatı yapan Firuz Akın Han'ın 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

Davanın görüldüğü Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen karar doğrultusunda yalıda yapılan keşfe ilişkin inşaat ve harita mühendislerinden oluşan bilirkişi heyetince hazırlanan raporun detayları ortaya çıktı.

Bilirkişi raporunda, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca 'Üsküdar Kandilli Mahallesi Hanımoğlu Yokuşu Sokak'ta bulunan taşınmazın kültür varlığı olarak tespit edildiği, bahçesindeki tek çam ağacının da korunması gerekli tabiat varlığı olduğu' belirtildi.

indir.jpg
Fotoğraf: AA

 

Aykırı değişlikler tek tek sıralandı

Raporda, eski eser olan yapıda döşemelerin kaydırılıp kat yüksekliklerinin değiştirildiği, kısmi ikinci bodrum katın büyütülerek birinci bodrum kat ile birleştirildiği, çatı mahyasının yüksek kurulduğu, zemin kat seviyesinde arka cephede ilave yapıldığı, yine arka cephede bina kontürünün 1,60 metre büyütüldüğü aktarıldı.

Taşınmazda bodrum kat seviyesinde ön cephede büyüme yapıldığı aktarılan raporda, binanın ön cephesinde zemine beton dökülerek duvar, kolon, kalıp ve demirlerin yapıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Raporda “görüntü kirliliği” vurgusu

Bilirkişi raporunda, 2863 sayılı kanun hükümlerine göre kültür ve tabiat varlıklarını koruma alanında olan taşınmazda, sit şartlarına aykırı olarak inşai ve fiziki müdahalede bulunulduğunun tespit edildiği, suça konu taşınmazın emsal fazlalığı proje hilafıyla aynı zamanda çarpık kentleşme, mimari ve estetik değerden yoksun betonarme yapılaşmaya ve görüntü kirliliğine neden olduğu kanaatine varıldığı anlatıldı.

Sit alanı olarak tescilli

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Üsküdar Kandilli Mahallesi 958 ada, 1 parsel sayılı taşınmazda aykırı ve izinsiz olarak yapılan fiziki ve inşa uygulamalar ile ağaç kesilmesi hususlarına dair gelen ihbarlar doğrultusunda soruşturmaya başlandığı belirtiliyor.

Sanık Rıza Sarraf tarafından yaptırıldığı anlaşılan söz konusu izinsiz inşaatın fenni mesulünün de sanık Firuz Akın Han olduğu ifade edilen iddianamede, sit alanı olarak tescil edilen ve korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olan bahçeli ev niteliğindeki taşınmazda Rıza Sarraf'ın, Koruma Bölge Kurullarından izin almaksızın inşa ve fiziki müdahale yaptırdığı, Firuz Akın Han'ın da suça konu yerde izin almaksızın inşa ve fiziki müdahale yaptığı kaydediliyor.

İddianamede, Sarraf ve Han'ın "imar kirliliğine neden olma" ve "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçlarından 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU