Erdoğan: Rejim zulmü durdurmadığı sürece biz İdlib'den çekilmeyeceğiz

Muhaliflerle rejim güçleri arasındaki çatışmaların devam ettiğini söyleyen Erdoğan, İdlib için "Ben buna savaş diyebilirim. Biliyorsunuz orada yoğun bir savaş devam ediyor" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de rejim güçlerinin sivillere yönelik saldırıları durdurana kadar Türk askerlerinin buradan çekilmeyeceğini söyledi. Erdoğan, ateşkesin ancak bu şekilde yapılabileceğini vurguladı.

"Putin'le yapacağım görüşme İdlib'deki tavrımızı belirleyecek"

İstanbul Üsküdar'da cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı görüşmeye ilişkin, "Telefon görüşmesinde İdlib'deki tüm gelişmeleri tepeden tırnağa ele alacağız. Yapacağımız görüşme İdlib'deki tavrımızı belirleyecek" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Erdoğan, "Biliyorsunuz İdlib'de -ben buna savaş diyebilirim- devam ediyor. Muhaliflerle rejim güçleri arasında yoğun devam eden çatışmalar neticesinde 2 şehidimiz, bazı araç gereçlerin imhası söz konusuydu" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Esad güçlerine yönelik karşı saldırıda 150 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Erdoğan, "Rejim İdlib halkına bu zulmü durdurmadığı sürece biz oradan çekilmeyeceğiz. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz. Burada zulüm duracak" şeklide konuştu.

Cumhurbaşkanı, ABD'den Patriot alınacağı iddiasıyla ilgili ise şunları söyledi:

"S-400 konusu gündemdeyken o zaman zaten Sayın Trump’a, biz nasıl Rusya’dan S-400’ler aldıysak, ‘gelin siz bize de Patriotlar verin biz onu da alalım’ dedik. Biz tek düze çalışmak istemiyoruz. S-400 de kullanabiliriz, Patriot da kullanabiliriz. Ama bize olumlu bir cevap verebilirlerdi vermediler"

erdoğan-aa2.jpg
Erdoğan, cuma namazını Üsküdar Kısıklı'daki Hz. Ali Camisi'inde kıldı / Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği üçlü telefon görüşmesine değinen Erdoğan, "İdlib'de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için böyle bir davet oldu. Bu davet karşısında henüz beklenen bir cevap vardır diyemem" dedi.

Erdoğan ayrıca dörtlü zirve için kendisine 5 Mart tarihinin teklif edildiğini söyledi.

"Macron'a 'Senden de aynı desteği bekleriz' dedim"

İdlib'deki micadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı, 1 milyon İdliblinin Türkiye sınırına doğru göç ettiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Biz bunları nerelerde iskan imkanı sağlayacağız. Ancak aldığımız tedbirler sınırımızdan Suriye’nin içine doğru 30-35 km gibi güvenli bölge ilan edelim. Şansölye Merkel 25 milyon avro bana söz vermişti. Fakat o da BM Mülteciler Yüksek Komiserliği vasıtasıyla geldiği için formaliteler uzuyor. Macron’a da aynı teklifi yaptım. 'Senden de aynı desteği bekleriz' dedim"

"Libya'da Suriye Milli Ordusu'ndan insanlar var"

Gazetecilerden biri Libya'da Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter'in "Ateşkes Türk askerinin oradan çıkmasına bağlı" açıklamasını hatırlattı. 

"Hafter bizim için muhatap değil, maaşlı lejyoner" şeklinde yanıt veren Erdoğan, Türkiye'nin Libya'da eğitimci kadrosuyla bulunduğunu, bunun yanında da Suriye Milli Ordusu'ndan insanlar olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı, "Şu anda Rusların Wagner'i 2500 civarında. Bunları niye konuşmuyorlar" diye devam etti.

İran'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler hakkında ise "Biz her an tedbirlerimizi almış vaziyetteyiz" dedi.

Erdoğan, İdlib için şubat ayı sonuna kadar verilen süreye ilişkin soruya "Biz zaten icraatımızı yapıyoruz" yanıtını verdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU