Fransa'da belediyeler halka hasta olmayı yasakladı

Sarthe taşra belediye başkanları birliği başkanı Dominique Dhumeaux, "Devlet makamlarını doktor eksikliğine karşı uyarmak istiyoruz" dedi

Doktorlar geçen aylarda Fransa'daki sağlık sorunlarını protesto etmişti (AFP)

Fransa'da yerel doktor kıtlığına dikkat çekmek isteyen belediye başkanları halkın hastalanmasını yasakladı.

Paris'in batısındaki kırsal bir bölge olan Sarthe'de 9 belediye başkanı, halkın hastalık ya da yaralanma halinde tıbbi yardım talep etmesini yasaklayan sembolik bir kararname imzaladı.

Hukuken herhangi bir etkisi bulunmayan kararnameyle, hükümetin bölgede sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan zorluklar hakkında uyarılması amaçlanıyor.

Sarthe taşra belediyeleri birliği başkanı Dominique Dhumeaux, hükümeti "sorunla başa çıkmaya" çağırdı.

BBC'ye konuşan Dhumeaux, "Devlet makamlarını doktor eksikliği hususunda uyarmak istiyoruz. Burada bölgemizin hayatını idame ettirmesi söz konusu" dedi.

Belediye başkanlarını "sert ancak sembolik kararı" imzalamaya iten bazı nedenler arasında, yatak kıtlığı, doktor eksikliği ve son zamanlarda bazı tesislerin kapanması yer alıyor.

İronik bir tonda kaleme alınan 4 maddelik kararnamede, "bölgede sağlık sorunlarıyla doğmanın" yasaklandığı belirtiliyor.

Kararnamede ayrıca "etkin sağlık hizmetlerine erişim" isteyenlerin Paris'e taşınması tavsiye ediliyor.

 

 

Hastaların hastaneye gitmek için katetmek zorunda oldukları mesafe sebebiyle risk altında olduğunu belirten Dhumeaux, bu nedenle bölgedeki diğer belediye başkanlarını da kararnameyi imzalamaya davet etti.

Dhumeaux, bölgede yaşayan 560 bin kişiden 70 bininin erişimi olmadığını ifade etti.

Doktorlar hükümete yönelik hoşnutsuzluklarını ortaya koyan öğretmen ve avukatlara katılırken, Fransız sağlık sistemine yönelik protestolar geçen yıldan bu yana devam ediyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU