Soylu’dan ‘darbe’ açıklaması: Birtakım odaklar tahrik ediyor, teşebbüs edenleri kimse kurtaramaz

İçişleri Bakanı: Kendi dönemlerinde Türkiye’yi vesayete bulaştırmış kişiler acaba yeniden olur mu diye bir alışkanlık, arayış içindeler

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hükümete yakınlığıyla bilinen bazı gazete yazarlarının kaleme aldığı “yeni darbe” gündemiyle ilgili konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hürriyet’ten Hande Fırat’a konuşan Soylu, “Darbe tehlikesi var mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Halep oradaysa arşın burada. Türkiye’de darbe yapabilecek ne kimse var, ne de bir kurum var. Birtakım mahfiller tahrik ediyor, tahrik etmeye çalışıyor. Tahrik yapan da eden de çalışan da tahrike gelen de 15 Temmuz’da darbecilerin karşı karşıya kaldığı süreci rahmet okurlar. Darbeyi aklından bile geçirenler, 15 Temmuz’u rahmetle okur. Darbeye karşı güçlü bir şekilde bilendik. Bu kez darbeye teşebbüs edenleri kimse kurtaramaz.

Soylu, Türkiye’de hiçbir kurumun vesayet talebi olmadığını dile getirirken “. Vesayet mirasçısı da yok. Kendi dönemlerinde Türkiye’yi vesayete bulaştırmış kişiler acaba yeniden olur mu diye bir alışkanlık, arayış içindeler” ifadesini kullandı.

ABD’li Rand şirketinin hazırladığı bir hafta kadar günler sonra Yeni Şafak, Sabah ve Akit gibi gazetelerdeki yazarlar “yeni bir darbe olabileceğine” dair köşe yazıları yazmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu söylentilere “Elinde neyi var neyi yok herkes meydanlara dökülür. "Bunlar özellikle 15 Temmuz'da zaten gerekli cevabı aldılar. Ve milletimiz de bu konularda artık çok ciddi bir deneyimi şu anda kazanmış durumda" diyerek tepki göstermişti.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU