Türkiye gazetesi yazarı: Büyükanıt, meşhur Dolmabahçe görüşmesinde Erdoğan’ın önüne FETÖ dosyası koydu

Yücel Koç: Dosya, cemaat görünümlü bu örgütün Emniyet, istihbarat ve ordu içinde ulaştığı tehlikeli noktayı gösteriyordu

Fotoğraflar: AA

Türkiye gazetesi yazarı Yücel Koç, 2007’de eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın o dönem Başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne FETÖ dosyası koyduğunu yazdı. Koç’un iddiasına göre bu kamuoyunda “sır görüşme” olarak bilinen Dolmabahçe görüşmesinde gerçekleşti.

Koç’un yazısının ilgili kısmı şöyle:

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, meşhur Dolmabahçe görüşmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne Fetullahçı terör örgütünün dosyasını koydu. Dosya, cemaat görünümlü bu örgütün Emniyet, istihbarat ve ordu içinde ulaştığı tehlikeli noktayı gösteriyordu.

Koç, yazısında Dönemin Başbakan Danışmanı Abdülkadir Özkan’ın 2019’da Habertürk’ten Kübra Par’a verdiği röportajdan bir alıntı da aktardı.

Özkan şunları söylemişti:

2007’de Erdoğan bu örgütün devlet içerisinden tasfiye edilme operasyonunu başlatacaktı. Ama bir ay sonra orduya ait mühimmatların bulunduğu, darbe günlüklerinin ele geçirildiği haberleri üzerinden bir kamuoyu oluşturdular.

Ordunun darbe hazırlığı içerisinde olduğunu ve kendilerinin bu darbeyi deşifre ettiğini söylediler, süreci manipüle ettiler. Böylece Ergenekon sürecine toplumsal bir destek kazandılar. Fakat kuvvet komutanları yavaş yavaş içeri alınmaya başlayınca ve İlker Başbuğ hapse atılınca Sayın Erdoğan bir şeylerin yanlış gittiğini fark etti. Ergenekon süreci ve Taraf gazetesi aleyhine konuşmalar yapmaya başladı. 2011 sonrasında da dershaneler tartışmasını açarak örgütün tasfiye sürecini başlattı.

Sır görüşme

Büyükanıt, 2007'deki "27 Nisan e-muhtırası" ile bundan bir hafta sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı ve hala "sır" olarak nitelendirilen Dolmabahçe görüşmesinin de aralarında bulunduğu birçok olayla anılıyor.

Geçen aylarda hayatını kaybeden Büyükanıt, 135 dakikalık görüşmeyle ilgili olarak “Benimle mezara gidecek” demişti.

Dönem dönem bu görüşmeyle ilgili olarak bazı iddialar ortaya atılıyor.

Eski CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar da 15 Mayıs 2008 tarihli köşesinde, "Dolmabahçe görüşmesinde, Erdoğan'ın, Büyükanıt'ın önüne, eşi Filiz Büyükanıt'ın harcamalarını içeren bir dosya sunduğunu" öne sürmüştü.

 

Türkiye, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU