Antarktika’yı tek başına geçen ilk kaşif: Yolun yarısına gelmeden altıma yaptım ama iç çamaşırımı 38 gün değiştiremedim

Amerikalı gezgin, anılarını yazdığı kitapta başından geçen olayın ayrıntılarını paylaştı

Colin O’Brady 2018'de rekora imza atmıştı (AP)

Antarktika’yı 2018’de bir uçtan bir uça tek başına 53 günde geçerek rekor kıran ABD’li gezgin Colin O’Brady zorlu yolculuğuna dair bilinmeyenleri anılarını yazdığı kitapta anlattı.

Adına özel hazırlanan bin 180 kalorilik “Colin Barlarını” da yanına alarak yola çıkan O’Brady, bu çubuklardan her gün ne kadar yemesi gerektiğini dikkatlice hesaplamıştı ancak çadırda geçirdiği zorlu bir gecenin ardından işler hesapladığı gibi gitmedi.

Sert rüzgarların hakim olduğu kıtada yaklaşık 180 kilo ağırlığındaki kızağını 15 gün boyunca çektikten sonra açlığa yenik düştüğünü ve iradesinin tükenme noktasına geldiğini belirten O’Brady, “O gece yarısı kendimden geçmiş halde uyandım ve direncim çökmüştü. Beni kontrolden çıkaran bir açlık krizine kapıldım. Hala yarı uyanıkken gıda tedarikimin olduğu spor çantayı kapıp içini açtım, Colin Barları’nı kaptığım gibi ağzıma doldurdum” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Toplamda 8 bin kalorili bu çubuklardaki hindistancevizi yağı, fındık, kuru yaban mersini ve kakao tozundan oluşan yüksek yağ oranındaki karışım, O'Brady'nin dondurucu ve rüzgarlı buz üzerinde geçireceği günleri rahatça atlatabilmesi için tasarlanmıştı. Ancak O’Brady o gece vakti muhtemelen 2 bin kaloriyi mideye indirmişti.

Yaşadığı sıkıntılı gecenin ardından ertesi gün midesi rahatsızlanan O’Brady ciddi derecede hazımsızlık yaşamaya başladı. Eksi 31,6 derecede 6 saatlik tırmanıştan sonra ABD’li gezgin, içinde “dalga” dediği ve hiç geçmeyen bir sıkıntı hissetti. O'Brady, ceketini ve tulumlarını çıkarıp tamamen soyunmak için akşama kadar beklemenin iyi fikir olduğuna karar verdi ancak vücuduna söz geçirmekte zorlandı.

O’Brady, "Biraz gaz çıkarabilsem rahatlarım diye düşündüm, bu yüzden denedim. Ne yazık ki gazdan daha fazlası çıktı. Rahatladım ama aynı zamanda tiksindim” dedi.

Gezgin yolculuğa çıkışı öncesi Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Yanımda 90 kilo yiyecek getirip yalnızca bir tane iç çamaşırı aldım” demişti. Bu, gıda erzaklarına öncelik vermek ve rahatlığı artırmak için yapılmış bir hesaplamaydı. O’Brady’nin kendisi de “Sonunda iğrenç bir halde olacağım” diye baştan kabul etmişti.

38 gün boyunca altına kaçırmış şekilde yürümek zorunda kalan O’Brady, anılarını yazdığı kitapta, başından geçen bu olay içinse “Çok aşağılayıcıydı” ifadesini kullandı.

 

Independent Türkçe, Business Insider

DAHA FAZLA HABER OKU