Japonya'da Kovid-19 nedeniyle ilk ölüm: Virüs kaptığı öldükten sonra doğrulandı

Yeni tip koronovirüs Japonya’da da can aldı. Daha önce Çin anakarası dışında Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde ve Filipinler'de birer hasta hayatını kaybetmişti

4 Şubat'ta Japonya'da karantina altına alınan Diamond Princess gemisinde 218 kişinin virüs kaptığı açıklanmıştı / Fotoğraf: Reuters

Japonya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk kez bir kişi hayatını kaybetti.

Kyodo ajansının haberine göre, Sağlık Bakanı Kato Katsunobu, ülkede Kovid-19 kaynaklı ilk can kaybının yaşandığını açıkladı. 

Kato, söz konusu kişinin, semptomlar göstermeye başladıktan sonra başkent Tokyo yakınlarında Kanagawa bölgesinde bir hastanede şubat ayı başından bu yana tedavi gören 80'li yaşlarındaki bir kadın olduğunu bildirdi. 

Kadının virüs taşıdığının öldükten sonra doğrulandığı kaydedildi.

Ölüm görülen üçüncü ülke Japonya oldu 

Salgında Çin anakarası dışında Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde ve Filipinler'de birer hasta hayatını kaybetmişti. 

Japonya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 4 Şubat'ta karantinaya alınan "Diamond Princess" adlı yolcu gemisinde, 44 kişide daha virüs tespit edilmesiyle gemideki vaka sayısı 218'e, ülkedeki vaka sayısı 247'e yükselmişti.

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen Kovid-19, kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Çin'de, Kovid-19 salgını nedeniyle can kaybı 1368'e, virüs bulaşan kişi sayısı 59 bin 883'e yükselmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU