'Robin Hood' lakaplı gizemli hayırsever bu kez Diyarbakır’da 12 bin 500 liralık borç ödedi

'Robin Hood’ lakablı gizemli hayırsever, şimdi de Diyarbakır’da ortaya çıkarak veresiye defterlerindeki toplam 12 bin 500 liralık borçları sildirdi

Fotoğraf: İHA

İstanbul, Trabzon ve Elazığ gibi illere gidip, bakkallardaki borçları sildiren ve ihtiyaç sahiplerine para yardımı yapan gizemli hayırsever bu kez Diyarbakır’da ortaya çıktı.

Kentteki bir bakkala giden hayırsever, toplam 12 bin 500 liralık veresiye borçlarını sildirdi.

Hayırsever tarafından 12 bin 500 liralık borç defterinin kapatıldığını aktaran bakkal Mehmet Kızılhan, peşin parayı verip, defteri yırtıp aldığını dile getirdi.

Kızılhan, “Biri geldi, haber verdi, bu mahallenin borçlarının hepsini sileceğini söyledi. Bende gel dedim, yan komşum olan berberi çağırdım. Defterimi kontrol etti, toplam 12 bin 500 lira paramı peşin verip borç kağıtlarını yırtıp aldı. Kim buraya borcunu ödemeye gelirse borçlarının silindiğini söylüyorum, herkes 'Allah ondan razı olsun' diyor. Kiminin borcu 500 lira, kiminin 100 lira, hepsini sildi" dedi.

Borcu olan kişilerden İrfan Yapan, borçlarının silindiğine inanmadığını, bakkala gelip tekrardan sorduğunu belirten Yapan şunları söyledi:

Geçen camiye gittim, millet birinin gelip mahallenin borçlarını sildiğini söyledi, bende çok inanmadım, gelip sordum 'Borcum ne kadar' diye. Borcumun olmadığını söyledi. Ben o anda sevindim, Allah razı olsun borcumu sildi. Ben bu yaşıma kadar ilk kez böyle bir şey gördüm. Ben şeker, yağ, çorba gibi şeyler almıştım, o adamı görürsem çok teşekkür edeceğim.

Gizemli hayırseveri tarif ettiler

Esrarengiz hayırseveri gören berber Adnan Katmer, borcu sildiren vatandaşın uzun boylu, esmer biri olduğunu söyledi.

Katmer, "Geçenlerde bir yardımsever gelip burada vatandaşlarımızın borçlarını sildi, Allah ondan razı olsun. Uzun boylu, esmer biriydi. Vatandaşların borcunu silenden Allah razı olsun" şeklinde konuştu.

Birçok ilde yardım yapmıştı

İstanbul, Trabzon, Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi illerde de bakkallardaki borçları sildiren gizemli hayırsever, Elazığ depreminin ardından kente giderek yine veresiye borçlarını sildirmiş ve depremzedelere nakit para yardımında bulunmuştu.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU